Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın YÖK konuşması

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK'te kurul üyelerine ve üniversite rekörlerine hitap ettiği konuşmasında çözüm sürecine de değindi.

Türkiye'nin on binlerce kişinin hayatına mal olan terör meselesinin çözümü konusunda çok kritik bir dönemde olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütünün silah bıraktığını açıklamasının demokrasinin, huzurun, hukukun, güvenin tesisini sağlayacak önemli bir eşik olacağının altını çizdi.

İRLANDA ÖRNEĞİ

"Bu sadece lafla olmaz" diyen Erdoğan, devamında İrlandalı örgüt IRA'yı örnek gösterdi:

"İrlanda'ya bakıyorsunuz orada İRA, ben diyor gömdüm. Nereye? Betona gömdüm diyor. Betona gömdüğünü görüntülü olarak yerinde tespit ediyorlar. Bütün silahlar betona gömülmüş. İRA orada inandırıcılık testini kazanmış oluyor. Ama bizdeki teröristler böyle bir adım atamıyor. Çünkü o adımı attığı anda varlık sebepleri ortadan kalkacak. Varlık sebepleri o. Temenni ederim ki bu son gelişmelerde sözde kalmaz uygulamaya geçilir. İşin kamu güvenliğini tehdit eder boyuta gelmesine de izin veremeyiz"

Erdoğan: Silah bırakmak sadece lafla olmaz İZLE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın YÖK konuşması

Erdoğan'ın YÖK konuşması:

5,5 MİLYON ÖĞRENCİMİZ VAR

"Ülkemizde bugün 76 üniversitemiz 5,5 milyon öğrencimiz var. Biz kısa sürede niçin üniversite kurduk. Öğrenci sayısını artırdık? Üniversite eğitimi konusunda hiçbir engel bırakmamaya çalışıyoruz.

Türkiye'de üniversitedeki kapasite sorununu geride bıraktığımızda inanıyorum. Ancak kadrolarla ve eğitimle ilgili aşmamız gereken mesafeler var.

Uzun yıllar eğitimle değil kamplaşma ve kavgalarla üniversiteler anıldı. Öğrencilik yıllarımda ben de bunları yaşadım.

DARBEYİ DESTEKLEYEN HOCALAR GÖRDÜM

Türkiye'nin eğitimdeki en büyük sorunlarından biri orta öğretimden üniversiteye girişteki tıkanıklıktır.

Üniversitelerin adının bilimle araştırmayla değil kavgayla, kamplaşmayla, yasaklarla anılması bir başka sıkıntıydı. Öğrencilik yıllarımda bende yaşadım. Üniversiteye gidemediğim günleri unutmadım.

Darbeyi destekleyen hocalar gördüm. Ünvanlarına adeta ihanet eden hocalar gördüm. Başörtülü kızlarımızı okula sokmamak için kapıda bekleyen hocalar biliyorum.

ELİNDE TAŞ, SOPA OLAN ÖĞRENCİLER GÖRMEK İSTEMİYORUZ

28 Şubat'ta elinde pankartla görevine ihanet ettiler. Bunlar acı bir hatıra olarak hafızamızı koruyor. Üniversiteleri bu tür tartışmaların dışına çıkardık.

İkna odalarında öğrencilerin psikolojik baskıya maruz kaldığı günleri yaşadık.

Üniversitelerde elinde taş, sopa, molotof olan değil, bilgisayar, T cetveli olan öğrenciler görmek istiyoruz.

HER ÜNİVERSİTEMİZİ MARKA HALİNE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Her üniversitemiz en azından bir alanda tüm bölgenin, dünyanın en iyilerinden biri haline gelmelidir. Mesela tarım denildiğinde Harran Üniversitesi, Petrol de Batman, Denizcilikte Karadeniz olmalı. Artık kalite ve nitelik konusunda yoğunlaşmalıyız.

Biz Ortadoğu'yu, Batı'daki oryantalistlerden değil Diyarbakır, Gaziantep, Hatay'daki çalışmalardan takip etmeliyiz.

Kürdolojiyle ilgili araştırmaların merkezi Paris değil Mardin olmalı, üniversitelerimizi marka haline dönüştürmeliyiz.

12 YILDA CİDDİ MESAFELER ALDIK

Artık kalite ve nitelik konusunda yoğunlaşmalıyız. Sizlerin gayretiyle ülke olarak kısa sürede önemli mesafe alacağız.

2023 hedeflerine üniversitelerimize büyük görev düşüyor. Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmak zorundayız. Aşmamız gereken önemli engeller var bunlardan biri çözüm sürecidir. 12 yılda ciddi mesafeler aldığımıza inanıyorum.

52 TANE HAVALİMANIMIZ VAR

İktidar olduğumuzda Türkiye'de 26 havalimanı vardı şimdi 52 tane var. Bu ciddi manada ülkenin ne denli modern hale geldiğini gösteriyor.

Bir taraftan biz Kürt vatandaşımızın yanındayız diyeceksin bir yandan da havalimanı veya yol için çalışan araçları yakacaksın. İşadamlarının yapacak şeyleri bombalıyorlar. Bakın Hakkari Havalimanı'nı 1 yıldır engelliyorlar.

Terör örgütünün silah bıraktığını açıklaması ülkemizde istikrarı sağlayacak önemli bir eşik olacaktır.

İRA diyor ki 'Bütün silahları gömdüm', ama bizdeki teröristler böyle bir adımı atamıyor, çünkü varlık sebepleri o.

PARALEL YAPI ŞAHSİ MESELEM DEĞİLDİR

Bir diğer mücadele ise üniversitelerimizi elinin altına alan paralel yapı meselesidir. Paralel Yapı ile mücadele benim şahsi meselem değildir. Bu Milli Güvenlik Kurulu'nda kararı alınmış bir konudur.

Üniversitelerimizin bu konuda da hassasiyet göstermesi, milletimiz için kararlı bir tavır içinde olmasını bekliyorum. Çok ciddi fırsat ve tehditlerin karşımıza çıkacağı bir döneme doğru gidiyoruz.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Yeni Türkiye, yeni anayasa ve başkanlık sistemi teklifimizi 2023 hedefleri için istiyoruz. Bu meselenin ülke menfaatleri için değerlendirilmesini istiyoruz. Bu konuda da üniversitelerimizden ve hocalarımızdan katkı bekliyoruz.

KADINA ŞİDDET

Kadına şiddet konusu gündemimizdeki en önlemli maddelerden biridir. "Kadına şiddet insanlığa ihanettir" sloganıyla bir kampanya başlattık. Üniversitelerimizde de bazı çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların gerçekten etkili olabilmesi için kendi tarihimize, kültürümüze inancımıza uygun şekilde hareket edilmelidir."