Euro
11.3201
1.14%
Dolar
9.7316
1.34%
Altın
563.9
1.87%
Borsa
1.489
0.62%
Bitcoin
609.378
3.30%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C

  Cumhurbaşkanı Gül'den YAŞ üyelerine Atatürk sürprizi

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün YAŞ üyeleri onuruna verdiği yemekte, Atatürk döneminden kalan sofra takımı kullanıldı.
  • 30.11.2012 - 16:35
  Cumhurbaşkanı Gül'den YAŞ üyelerine Atatürk sürprizi

  Cumhurbaşkanı Gül den YAŞ üyelerine Atatürk sürprizi #1

  Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün depolarda yaptığı incelemeler sırasında gördüğü Osmanlı Sarayı için özel üretilen ve Atatürk'ün de kullandığı sofra takımı, konservasyon ve restorasyon işlemine tabi tutuldu.

  ATATÜRK'ÜN KULLANDIĞI TAKIMLARDI

  Yakın zamana kadar depolarda bakımsız tutulan sofra takımı, aslını bozmadan yapılan onarım ve koruma işlemlerinin ardından ilk kez bugün Cumhurbaşkanı Gül'ün YAŞ üyelerine verdiği yemekte kullanıldı. Çiçek, üzüm ve salkım motifleriyle bezeli sofra takımının bazı parçalarında Sultan 2. Mahmud'un (1785-1839) tuğrası bulunuyor. Takımının şamdanlarına iki müzisyen figürü, ortadaki jardeniyere ise dört yeniçeri figürü yerleştirilmiş. 'Odiot, France' markalı sofra takımı, Atatürk döneminde Dolmabahçe Sarayı'ndan Çankaya Köşkü'ne nakledilerek, pek çok önemli davette kullanıldı. YAŞ üyelerine, sofra takımıyla ilgili bilgiler de küçük bir kitapçık halinde sunuldu.

  Cumhurbaşkanı Gül den YAŞ üyelerine Atatürk sürprizi #2

  YAŞ YEMEĞİNİN MENÜSÜ

  Cumhurbaşkanı Gül'ün YAŞ üyelerine verdiği yemeğin menüsünü ise ''zeytinyağlı kuru dolma tabağı, deniz ürünleri tabağı (ıspanaklı ravyoliyle), avokado salatası, tencere kebabı ve cevizli saray tatlısı'' oluşturdu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir