Cumhurbaşkanı'ndan İsrail'e Kuzey Irak uyarısı

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Akademil Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada Kuzey Irak'ta gerçekleşen bağımsızlık referandumu hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

"İSRAİL'LE NEYİ ELDE EDECEKSİN?"

Erdoğan, IKBY'ye tek destek veren ülke konumunda olan İsrail'e yüklenerek şunları söyledi; "Bir süredir yeni bir krizle daha karşı karşıyayız. Kuzey Irak bölgesel yönetimi, referandumu yapmakta ısrarcı davrandı. İsrail dışında girişimi destekleyen ülke ve uluslararası kuruluş da yok. Yeni çatışmaların habercisi olmaktan başka anlam taşımıyor. Yüzde 90-91 ile onaylanmış, bunun kıymeti harbiyesi var mı? Kim tanıyacak? Dünya İsrail'den ibaret değil. Kosova'yı 114 ülke kabul etti ama hala sıkıntı içinde. Sen bir İsrail ile neyi elde edeceksin?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünya İsrail'den ibaret değil VİDEO

"TIRLAR GİTMEDİĞİNDE KUZEY IRAK YİYECEK BULAMAZ"

Biz yaptık, oldu ile olacağını zannediyorlar, olmayacak ya, olamayacak zaten. Yaptırımları uygulamaya başladığımızda ortada kalacaksın. Vanayı kapadığımızda iş bitti. TIR'lar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek bulamayacaklar. Mecburuz, yaptırım. Bunlara İsrail neyi, nereden, nasıl gönderecek? Bunu gözden geçirmedikçe atacağımız birçok adımı da bundan sonra İsrail ile de atamayız. Bunlar kendilerinden başka kimseyi tanımıyorlar."