Euro
9.7764
0.08%
Dolar
8.1103
0.04%
Altın
463.83
0%
Borsa
1.365
-0.87%
Bitcoin
460.681
-0.80%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C
  Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Fırat'ın batısı' açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Fırat'ın batısı' açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bugün gazetelerde çıkan 'Fırat'ın batısı PYD'ye geçti' haberlerine açıklık getirdi.
  • Haber Merkezi
  • 28.12.2015 - 13:37

  ENSONHABER.com YPG, Türkmen, Süryani ve Arap birliklerin birleşerek kurduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Nehri'nin batısında kalan stratejik öneme sahip Tışrin barajını dün ele geçirdikleri bildirildi.

  SÖZCÜ 'TERS KÖŞE OLDULAR' DİYE MANŞET ATTI

  Bu olay sonrası "PKK Fırat'ın batısında kanton kuracak" iddiaları üzerine haberler yapıldı. Son olarak bugün Sözcü gazetesi de haberi manşetten duyurdu.

  CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPTI

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan sözcü İbrahim Kalın, PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD'nin Fırat'ın batısına geçtiği yönündeki haberler soruldu.

  Cumhurbaşkanlığı ndan Fırat ın batısı açıklaması #1

  PYD'NİN OLUŞTURACAĞI FİİLİ DURUMA İZİN VERMEYİZ

  Arap ve Kürt birliklerinin ortak koalisyonunun DAİŞ'in elinden Tışrin Barajı'nı almak için operasyon yapıldığını bu hareketin Türkiye için olumlu olduğunu ancak o bölgede PYD tarafından oluşturulacak bir fiili yapıya izin verilmeyeceğini duyurdu:

  "DAİŞ'in Fırat'ın batısından uzaklaştırılması bizim için olumludur ama orada PYD tarafından fiili durum oluşturulmasını kabul etmeyiz"

  Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Fırat'ın batısı' açıklaması VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir