Euro
10.3853
0.07%
Dolar
8.8706
0%
Altın
494.54
0.04%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
373.674
-2.17%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  Davutoğlu AK Parti'nin 14. kuruluş yılında konuştu

  Davutoğlu AK Parti'nin 14. kuruluş yılında konuştu

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, genel başkanı olduğu AK Parti'nin 14. kuruluş yıl dönümünde konuştu.
  • 14.08.2015 - 15:00

  Davutoğlu AK Parti nin 14. kuruluş yılında konuştu #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti kuruluşunun 14. yıldönümünde konuştu.

  VESAYET ÇABALARI BİZİ YILDIRAMADI

  İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

  "Anadolu 2001'de yeni bir yükselişe hazırlanıyordu. 14 yıl, bu 14 yıla bakıp tekrar tekrar düşünmeliyiz. Nelerle karşılaşmadık ki? Vesayet çabaları, provokasyonlar, parti kapatma eylemleri... 14 yıl erdemin, irfanın, adaletin peşinde olduk. Biz hiçbir zaman kibire kapılmayız.

  14 YIL ÖNCEKİ SÖZLERİ HATIRLATTI

  Ahmet Davutoğlu, 14 yıl önce AK Parti'yi kurarak yola çıkan Erdoğan'ın, AK Parti Genel Başkanı olarak ağzından çıkan sözleri hatırlattı: Ne demişti genel başkanımız o zaman? Bundan sonra millet siyasetin arkasından gitmeyecek, siyaset milletin arkasından gidecektir.

  Davutoğlu AK Parti'nin 14. kuruluş yılında konuştu

  "AK PARTİ MİLLETİN TA KENDİSİDİR"

  AK Parti hareketi milletin ta kendisidir. Bu kadrolar kendi içinden 2 Cumhurbaşkanı 3 Başbakan 5 Meclis Başkanı çıkardı. Bu kadrolara rağmen harekete çıkıp vesayet sistemi kurmak isteyenler karşılarında AK Parti kadrolarını buldu ve bulacak. Asırlarca beslenen ve bütün bir aleme erdem hareketinin mekanı olmuş Anadolu 2001'de yeni bir yükselişe hazırlanıyordu.

  Her an imtihana hazır niyazda bekleriz. Bu muhasebeyi bir kez daha bugün sizlerle yapmak istiyorum.

  "ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?"

  Kurucu liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan partimizi kurduğu toplantıda yaptığı konuşmada 5 kurucu ilkesini ifade etmişti:

  "Bugün Türk siyaset tarihine kollektikf liderlik anlayışının yerleştiği bir hareket olarak gireceğiz. 

  Bugün yeni bir zihniyet ve özgür düşünce ortamı yeşerecek.

  Bugün Türk siyaset tarihine her yönüyle şeffaf bir siyasal örgütlenme modelinin kurulduğu gün olarak geçecek.

  Bugün siyaset tarihine koltuğa değil hizmete sevdadıların kurduğu AK Parti iktidarının kurulduğu gün olarak geçecek.

  Bugünden sonra Türk siyaset tarihinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak."

  "AK PARTİ BİR ORTAK AKIL HAREKETİDİR"

  Evet, Türk siyasetinde hiçbir şey eskisi gibi olmadı olmayacak. AK Parti bir ortak akıl hareketidir. Afyon'dan çıkan bu gür ses her türlü denetime açık bir siyaseti hedefliyordu. O gün yasaklarla anılan Türkiye bugün özgürlüklerle anılıyor.

  "MİLLETİMİZİN VERDİĞİ MESJAI DOĞRU ANLAMALIYIZ"

  7 Haziran'da milletimizin verdiği mesajları doğru anlamalıyız. Milletimiz ne dediyse başımızın üzerindedir. Milleti iradesi üzerinde irade tanımadık, tanımayacağız. 7 Haziran'da millet AK Parti'yi birinci parti yaptı. Ama diğer partilerle birlikte hükümet sorumluluğu verdi. 7 Haziran'dan bugüne bir çok zorlukla başbaşa kaldık. Hiçbir şekilde ülkemizde 1 saniye bile hükümet boşluğu olmasına izin vermedik. 7 Haziran'da seçim sarhoşluğu içinde olanların blok iddiaları Meclis başkanlığı seçiminde sona erdi.

  "TÜRKİYE'Yİ KAOSA SÜRÜKLEMEK İSTEYEN ÇEVRELER..."

  Seçim meydanlarında demokrasiden barıştan bahsedenler bir baktık ki sırtımızı PKK'ya dayıyoruz diye açıklama yaptılar. Suruç katliamından sonra Türkiye'yi kaosa ve krize sokmak isteyen çevreler eş zamanlı olarak harekete geçti.

  Her bedeli öderiz millete bedel ödetmeyiz, Türkiye'ye karşı eş zamanlı bir hareket vardı biz de bunlara bedelini ödettik. Son 30 yılın en etkin operasyonları yapıldı.

  Şehitler verdik, yüreğimiz yanıyor. Gelecek nesillere bedel ödetmeyeceksek bugün gerekli tedbirleri almalıyız. Hepimiz çözüm sürecini milli birliğimizin ve kardeşliğimizin teminatı olarak gördük. Milli birlik ve kardeşlik olara k gördüğümüz bu sürecin gereğini yapacağımızı söyledik. Çözüm sürecini istismar ederek Güneydoğu ve Doğu'da her türlü baskıyı yaptılar.

  "EKONOMİDE KRİZE MAHAL VERMEYECEĞİZ"

  Türkiye'yi kana bulamak isteyenler , kötü bir kriz ve terör kıskacına almak isteyenler başarılı olamayacaklar. Ekonomide hiçbir krize mahal vermedik, vermeyeceğiz.  Oylarımızın neden düştüğü konusunda kapsamlı bir araştırma yaptık. İç muhasebe yapma konusunda kararlıyız.

  "BAHÇELİ'YLE GÖRÜŞMEYE DÜN KARAR VERMEDİM"

  7 Haziran'dan bu yana biz erken seçimi öncelikli olarak telaffuz etmedik.  Hükümet kurma görevinin hakkını vermek için olağanüstü çaba gösterdik. Bütün ihtimalleri dikkatlice deneyeceğiz dedik ve parti liderleriyle görüştük. Bahçeli'yle görüşmeye dün karar vermedik. En başta, CHP ile görüşmelerin arından görüşeceğimi söylemiştim. Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine teşekkür ediytorum. Son derece olgunlukla ve anlayışla görüşmeler tamamlandı. Son görüşmemizde kısa dönemli ve seçime yönelik br ghükümet olasılığının gündemlerinde olmadığını söylediler.

  "HESABI SADECE MİLLETE VERİRİZ"

  Bir yıldır hep Cumhurbaşkanı'yla aramızda bir farklılık olsun istediler. Daha çok beklerler. CHP ile görüş ayrılıklarımız MHP'den daha fazla olabilir. Ama siyasi nezaket gereği oturduk konuştuk.Bize kimse ders vermeye kalkmasın. Hesabı sadece millete veririz. Bu ödev sadece bize verilmedi. Bütün siyasi partilere verildi. Herkesle istişareye hazırım. Sayın Bahçeli koalisyon kapısını kendisi kapattığı için erken seçimden bahsettim. Seçim hiçbir şartta zehir değildir. Seçim ve milli irade devadır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir