Euro
15.2235
0.52%
Dolar
13.4284
0.39%
Altın
795.2550
0.67%
Borsa
2,014.21
0.00%
Bitcoin
528.265
-7.74%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Davutoğlu - Bahçeli görüşmesinden koalisyon çıkmadı

  Davutoğlu - Bahçeli görüşmesinden koalisyon çıkmadı

  Yaklaşık 2 buçuk saat görüşen Bahçeli ile Davutoğlu koalisyon konusunda uzlaşamadılar..
  • Haber Merkezi
  • 17.08.2015 - 17:55

  AK Parti lideri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bahçeli, MHP'nin dün akşam açıkladığı 4 şart üzerinde anlaşamadı..

  DAVUTOĞLU O GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

  Başbakan Ahmet Davutoğu Bahçeli ile yaptığı görüşme sonrası, aralarında geçen konuları kamuoyuna açıkladı:

  Cumhurbaşkanı makamı ile ilgili herhangi bir konuyu koalisyon görüşmelerinin bir parçası yapmayacağımızı söyledim. Çözüm süreci ile ilgili, terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi söyledim. 17-25 Aralık konusunda gündeme getirdiği bağlam ile de bunların paralel yapılanma çerçevesinde darbe teşebbüsü olduğunu ancak şeffaflık için her türlü adımı atacağımızı söyledim. Maalesef, çok arzu etmemize rağmen, Sayın Kılıçdaroğlu ya da Sayın Bahçeli ile koalisyon oluşturma imkanımızın olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. İlk fırsatta MKYK'yı toplayarak yeni değerlendirmelerde bulunacağız.

  Davutoğlu - Bahçeli görüşmesinden koalisyon çıkmadı VİDEO

  İŞTE MHP'NİN VAZGEÇMEDİĞİ 4 ŞART

  - Anayasa'nın ilk dört maddesi değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez. Bu, MHP'nin vazgeçilmez şartıdır.

  - Çözüm süreci eksiksiz ve bahanesiz olarak ortadan kaldırılması, Sürecin tümüyle tasfiyesi, müzakere kabul etmeyen talep ve isteğimizdir.

  - Toplum hayatını felç eden, adalet ve ahlak kurallarını hiçe sayan rüşvet ve yolsuzluk iddialarının 17-25 Aralık kapsamında tekrar ele alınarak, ucu kime dokunursa dokunsun üzerine gidilmesi tartışmasız isteğimizdir.

  - Anayasal yetki ve sorumluluklarını inat ve ısrarla çiğneyen, hiçbir kural tanımayan Cumhurbaşkanı'nın, görevinin gerektirdiği meşru ve hukuki zeminde bulunmasının yanı sıra kuvvetler ayrılığı prensibinin parlamenter demokrasiyle muhafazası, sağlıklı bir koalisyon için aradığımız temel kriterdir.


  Görüş Bildir