Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.549
-0.33%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Davutoğlu: Bir hafta Selam Haftası olsun

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Malatya programı kapsamında sivil toplum kuruluşları ve işadamlarıyla toplantı yaptı.
  • 11.10.2014 - 03:40
  Davutoğlu: Bir hafta Selam Haftası olsun

  Davutoğlu: Bir hafta Selam Haftası olsun #1

  Toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu, son dönemde yaşanan sorunların peşine gidileceğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

  "BİR HAFTA SELAM HAFTASI İLAN EDİLSİN"

  “Türkiye’nin her bir köşesinde yaşayan vatandaşlarımıza, kardeşlerime bir kez daha seslenmek istiyorum. Yarın, bu oyunları bozmak için herkes gördüğü komşusuna, karşılaştığı dostuna, arkadaşına, tanımıyorsa bile sokaktakine selam versin ve kucaklaşsın. Oyunu bozacak olan budur. Nerelisin diye sormasın. Etnik kimliği, mezhebi ne diye sormasın. Alevi, Sünni, Kürt, Türk karşılaştıkça ‘bu ülke bizim, Allahın Selami üzerine olsun’ desin ve kucaklaşsın, bağrına bassın. Oyunu bozacak olan budur. Burada bir kampanya, bir Selam Haftası ilan edelim. Selam hem barış demektir, hem karşılıklı selamlaşmaktır. Bütün Türkiye’de bir hafta Selam Haftası ilan edilsin."

  "SELAM, İNSANLIK TARİHİNİN EN GÜZEL ŞİFRESİ"

  "Bu fitnebazlara karşı en etkili olacak şey budur. Büyükşehirlerimiz de olanlar, özellikle İstanbul’da olanlar, mutlaka bir apartmanda bir Diyarbakırlı ile bir Edirneli, bir Iğdırlı ile bir İzmirli ile mutlaka aynı apartmandadır. Kapılarını açtıklarında, karşı kapıyı çalsınlar veya karşılaştıklarında ‘Selamün Aleyküm’ desinler. ‘Benden sana zarar gelmez, senden bana zarar gelmez.’ İslam budur, İslam selam dinidir. Biz gördüğümüzde selam verirken, aslında selamla birlikte karşı tarafa şunu da söyleriz, ‘Benden sana zarar gelmez, senin canın, malın benimkinden azizdir, benim canım malımda senin emniyetin altındadır.’ Bazı bizim toplumsal kültürü bilmeyen, yapancılaşmış bazı aydınlar, ‘Es Selamün Aleyküm’ demeyi biraz şey görürler, böyle basit, halkın verdiği selam diye görürler, yukarıdan bakarlar. Başka şeyler söylerler. Hayır, selam insanlık tarihinin en büyük, en güzel şifresidir. En insancıl şifresidir”

  “TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SELAM VERME VAKTİDİR”

  “Seneler önce Hindistan’da bir grup akademisyenle giderken, oradakilerin bir tepkisi söz konusu oldu, bizim akademisyenlerden birine. Bir selam vermem üzerine oradaki bu selamı alan birisi bütün olayı çözdü.”

  “Bütün dünyadaki insanlık birikimi arasındaki en yaygın şifre budur. ‘Benden sana zarar gelmez, selam olsun.’ Şimdi Diyarbakır’da selam verme vaktidir. Batman’da, Mardin’de, Şırnak’ta Van’da, Malatya’da, İstanbul’da, İzmir’de Türkiye’nin her yerinde selam verme vaktidir. Bu oyunları bozacak şey, gördüğümüz kardeşlerimize adını, memleketini, mezhebini sormadan, ‘Selam olsun size, Es Selamün Aleyküm’ demektir. Emin olun bunun şifası budur. Kim ne oyun kurarsa kursun, bu tuzağı bozacak olanda bu selamlamadır.”


  Görüş Bildir