Davutoğlu: Filistin'in bayrağı BM'de dalgalanacak

Davutoğlu: Filistin'in bayrağı BM'de dalgalanacak

Filistin'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na gözlemci üye ülke statüsü için yapacağı başvuruya destek olmak amacıyla New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu çerçevede Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Filistinli mevkidaşı El-Malki ile bir saatten fazla süren bir görüşme gerçekleştirdi.

İNŞALLAH FİLİSTİN BAYRAĞI BM'DE DALGALANACAK

Davutoğlu, Filistin'in başvurusunun çok geç yapılmış bir girişim olduğunu ifade ederek, "1947'de hak edilmiş bir devlet statüsü, çok gecikmiş bir şekilde gündeme geliyor ve tam bir şekilde de değil. Biz Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizin haklarını her şartta her yerde savunduk. İnşallah Filistin, Birleşmiş Milletler'deki oylamayla üye olmayan devlet statüsü kazanmış olacak. Biz de desteğimizi göstermek amacıyla buradayız. Az önce sayın Abbas ve El-Malki ile görüşerek ülkelerin pozisyonlarını tek tek ele aldık. Bizim vardığımız sonuç inşallah yarın önemli bir oyla bu neticeyi alacağız" dedi.

Filistin bayrağının en kısa zamanda Birleşmiş Milletler'de dalgalanmasını ümit ettiklerini kaydeden Davutoğlu, Türkiye'nin bugün olduğu gibi gelecekte de her zaman Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğini vurguladı.

EL MALKİ: "ZAFERİ TÜRK EVİ'NDE KUTLAYACAĞIZ"

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Malki ise konuşmasında Davutoğlu'nun New York'ta bulunmasından dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek "Çok yoğun programına karşın buraya gelmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz ve Türkiye'nin bugüne kadar bize verdiği sonsuz destekten dolayı çok müteşekkiriz. Türk halkının ve hükümetinin bu desteğini hiçbir zaman unutmayacağız. Oylamada elde edeceğimiz zaferi ilk önce sayın Davutoğlu ile birlikte Türk Evi'nde kutlayacağız." dedi.