Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.280
0.53%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Davutoğlu: İstediğimizi aldık

  Davutoğlu: İstediğimizi aldık

  Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada "Bütün taleplerimiz karşılandı. İstediğimizi aldık." dedi.
  • 22.03.2013 - 20:33

  Davutoğlu: İstediğimizi aldık #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Neler Oluyor Özel" programında TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken ve TRT Türk Genel Yayın Yönetmeni Nasuhi Güngör'ün sorularını cevapladı.

  Özellikle İsrail'in özür dilemesi hakkında açıklamalarda bulunan Davutoğlu "Haklı olduğumuz bir konuda ısrar ettik ve ilkeli bir tutum sergiledik" dedi. 

  Davutoğlu: İsrail'den istediğimizi aldık

  Davutoğlu: İstediğimizi aldık #2

  Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları...

  "BÜTÜN TALEPLERİMİZ KARŞILANDI"

  "Bütün taleplerimiz karşılandı. İstediğimizi aldık. Bu mesele tüm cumhuriyet hükümetleri için milli bir meseleydi. Aklı selim galip geldi. Çok ilkeli bir tutum sergiledik. Türkiye hiç bir zaman blöf yapmadı, haklı olduğu bir konuda ısrar etti.

  "İSRAİL HUKUK ÇİZGİSİNE GETİRİLDİ"

  İsrail'in uluslararası hukuk çizgisine getirilmesi barış yolunda önemli bir aşamadır. Üçlü bir görüşme gerçekleşti. Mikrofon açıktı. Obama, Netanyahu ve Başbakanımız birlikte konuştular. Görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü. Sayın başbakan Filistin, Mısır ve Katar ile de görüşme yaptı. İsrail tarafının ve bizim yaptığımız açıklama ortak bir açıklamdır. Farklı şeyler söylemedik.

  O bölgedeki diğer arap ülkeleriyle de görüşüp konunun içeriği hakkında bilgilendireceğiz.

  "İSRAİL BU YAPTIĞINI GEÇMİŞTE KAHRAMANLIK OLARAK GÖSTERDİ"

  İlk aşamalarda İsrail'den farklı sesler çıktı. Hatta bunu bir kahramanlık olarak bile gösterdiler. Biz baştan itibaren "özür" dedik. Bu kaç asır sürerse sürsün, bizim tavrımız yine değişmeyecekti. Haklı olduğumuz bir konuda istediğimizi aldık. İsrailli yöneticilere şunları söyledim: "Bazı milletler size zulüm etti, savaştınız ama Türkiye ile böyle bir ilişkiniz olmadı." Bu yüzden de Türkiye'nin yeri bu konuda özeldi. 

  Biz ne kimseye tahkir edici bir gözle baktık, ne de yücelttik. Bu yüzden kararlı bir tavır aldık. Gözümüzde her ülke eşittir, ne aşağı ne yukarı. İsrail barış yapacaksa, Filistin'le de aynı şeyi yapmak zorunda.

  "İSRAİL'İN HAKKI NE İSE FİLİSTİN'İN DE O OLMALI"

  Herkes eşit olmalı. İsrail halkı neye sahipse Filistin'de aynı haklara sahip olmalı. Bu süreçte ABD'nin de rolü büyüktür. Sayın Obama için de önemli bir diplomatik başarıdır. Barış sürecinin eşitlik temelinde işlemesinin önü açılmış oldu. Burada önemli olan hesap verilebilirlik olması. Tazminat burada semboliktir ama önemlidir. İsrail tazminattan çok özür hakkında direndi. Bu taahhütler önemli ama uygulama önemli. Herhangi bir engelle karşılaşırsak, yine bunları da gündeme getireceğiz.

  "TÜRKİYE ARTIK KÜÇÜK HESPLARDA BOĞULMUYOR"

  ABD Başkanının şahit olması, sürecin işlemesi bakımından önemlidir. Türkiye artık küçük hesaplarda boğulup kalan bir ülke olmadığını gösterdi. Dünyanın değişik yerlerinde Türkiye olmadan bazı konular konuşulamaz oldu. Bu süreç bunun göstergesi.

  Bu konunun Türkiye'nin Suriye politikasıyla bir bağlantısı yoktur. Bu zamanlama Filistin'in ağırlığını artıracak. Başbakanımız da hakılı bir insanın ruh halini yaşıyor şuan."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir