Davutoğlu'ndan Suriye'ye sert uyarı

Davutoğlu'ndan Suriye'ye sert uyarı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, Suriye'ye karşı yapılan top atışlarının caydırıcılık açısından 'kaçınılmaz' olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"İHLAL OLURSA TEREDDÜT ETMEYİZ"

"Akçakale olayında sınırlarımız ihlal edilmiştir ve 5 vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. Türkiye'nin hem nefsi müdafaa açısından, hem de caydırıcılık açısından mukabele etmesi kaçınılmazdı. Mukabelede de bulunmuştuk.

Benzer sınır ihlalleri olur, Türkiye'nin ulusal güvenliği tehlikeye düştüğünü hissedersek, hiç tereddüt etmeden mukabelede bulunuruz. Zaten hemen ertesi gün çıkardığımız tezkereyle de Meclisimiz bu yetkiyi hükümetimize verdi. Biz sınırlarımızda her türlü güvenlik tedbirlerini alıyoruz.

DAVUTOĞLU: İHLAL DEVAM EDERSE GEREĞİ YAPILIR

Davutoğlu'ndan Suriye'ye sert uyarı

"TÜRKİYE - SURİYE SINIRI NATO SINIRIDIR"

Suriye'nin benzer bir ihlali yapmamasını istiyoruz. Yapması halinde de Türkiye kendi ulusal güvenliği için her türlü tedbiri alır. Müttefiklerimizden beklentilerimiz açık bir şekilde ortaya konmuştur. NATO'nun aynı gece toplantıda aldığı karar çerçevesinde Türkiye - Suriye sınırının NATO sınırı olduğu vurgulanmış ve NATO'nun güvenliğinin bölünmezliği ilkesi etrafında da dayanışma ifade edilmiştir.

Çok açık mesajdır. Çok açık bir destektir. NATO üyeleri hep dayanışma içerisinde olmuşlardır. NATO sınırlarının güvenliği ortak güvenliktir. Bu dayanışmanın süreceğine inanıyoruz."

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ise Türkiye'nin soğukkanlı duruşunu takdir ederek 'destek' sözümü yineledi.