Petrol
111.75
-0.16%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.300
-1.35%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C
  Davutoğlu'ndan Türkiye-AB zirvesi sonrası açıklamalar

  Davutoğlu'ndan Türkiye-AB zirvesi sonrası açıklamalar

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB zirvesinin ardından açıklamalarda bulundu.
  • AA
  • 08.03.2016 - 02:41

  Davutoğlu ndan Türkiye-AB zirvesi sonrası açıklamalar #1

  Türkiye-AB Zirvesi için Brüksel'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

  İşte o açıklamalardan önemli başlıklar..

  TUSK: VİZE SERBESTİSİ HAYATA GEÇECEK

  "Avrupa'ya düzensiz göçün olduğu günler artık bitmiştir. Batı Balkanlardaki rotadan geçişler artık kapanmıştır. Vize serbestisi hayata geçecek."

  Davutoğlu ndan Türkiye-AB zirvesi sonrası açıklamalar #2

  DAVUTOĞLU: YAPICI ÖNERİLER GETİRDİK

  "Suriye'de durumun daha kötü gelmesi nedeniyle Türkiye üzerinden Ege denizi üzerinden mülteci akını devam etti. Bizim sağlam kararlar almamız lazım. Konuyu çok dikkatli bir şekilde etüt ettik, teklifler getirdik. Yaratıcı ve yapıcı tekliflerdi bunlar. Bizler aldığımız kararları uygulamaya devam edeceğiz ama cesur bir karar aldık."

  "Bütün düzensiz göçmenlerin Türkiye'den gidiyorlarsa onları geri almayı kabul ettik ırkları ne olursa olsun. Türkiye tarafından Yunanistan adalarından alınacak olan her bir Suriyeli mülteci yerine Avrupa'ya bir mülteci gönderilmesine karar verdik. İnsan kaçakçılarının önünü alacaktır bu. İnsani bir amaçtır bu. Ege denizinde artık insanların ölmelerini istemiyoruz."

  "Suriyeli mülteciler kabul etmekle yasadışı göçü minimize etmek amacındayız. Bizden planlanandan önce vize serbestliğinin Türkiye'ye tanınmasını istiyoruz. Vize serbestleştirilmesini en geç Haziran'ın sonunda kararlaştırılmasından dolayı çok mutluyuz.En geç Haziran sonunda vizesiz seyahat edebilecek Türk vatandaşları.

  Davutoğlu ndan Türkiye-AB zirvesi sonrası açıklamalar #3

  "3 MİLYAR AVRONUN HER KURUŞU SIĞINMACILARA HARCANACAK"

  "5 tane yeni faslın açılmasını istiyoruz. 29 Kasım'dan sonra söylemişti bunları bana, hızlıca açılmasını istiyoruz bunları."

  "3 milyar Euro'luk bir yardım vardı, Suriyeli mültecilere. Tek bir kuruşu bile Türkiye vatandaşlarına harcanmayacak. Türkiye kendisi için bir para istemiyor. Her bir kuruş Suriyeli mülteciler için harcanacak. Biz bu sürecin önümüzdeki günlerde başlamasını istiyoruz. Okullar, hastaneler kuracağız. Ek fonlama da olacaktır çünkü bizim 29 Kasım'daki bildirgemizdeki 3 milyar Euro, başlangıç için ortaya konmuştu."

  "ADİL BİR YÜK PAYLAŞIMI İSTİYORUZ"

  "Ek fona ihtiyaç duyduğumuz zaman, bazı başlıklar gördüm, Türkiye daha fazla para istiyor diye başlık çıktı. Türkiye kendi bütçesinden para harcıyor mültecilere. Biz adil bir yük paylaşımı istiyoruz. Türkiye bu insani trajedinin sorumlusu değildir, AB de değildir. Bu trajediden sorumlu olan ateşkesi yapmak zorundadır."

  Davutoğlu ndan Türkiye-AB zirvesi sonrası açıklamalar #4

  JUNKER: İLKE OLARAK ANLAŞTIK

  "İlke olarak anlaşmaya vardık. Bütün yasa dışı göçmenleri Yunanistan'a varmış olanları geri alacak. Ve alınan Suriyeliler karşılığında da Türkiye'den yasal olarak Avrupa'ya geri alınacak. Birçok açıdan oyunu değiştirecek bir şeydir bu. Suriyelilerin Ege denizindeki kaçakçıları ellerinde ne varsa önüne geçeceğiz. Bu da tabii ki Yunanistan'ın üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Bunlar ilke olarak anlaştığımız şeylerdir, uygulanabilir olmalarını bekliyoruz ilerleyen dönemde. İlke olarak bu noktada bunu kabul ettik, 10 gün içinde AP çalışmalarına devam edecek."

  "Vize kolaylaştırmasıyla alakalı. Bu süreci hızlandırmak istiyoruz ancak tabii ki standartlar değişmeyecek. Daha önce üzerinde kaldığımız standartlar uyarınca yapılacak. Normal işlevinin devam ettirilmesi için bütün çalışmalar yapılacak. Liderler olarak zorlu zamanlardan geçiyoruz. Mültecilerin ilk giriş yaptığı ülkeleri yalnız bırakamayız tabii ki. Yunanistan'a 700 milyon Euro'luk yardım yapmayı kabul etmiştik zaten."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir