Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
586.790
-3.01%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Demirtaş: Öcalan silah bıraktırma çağrısı için hazır

  HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci konusunda Öcalan'ın silah bırakma çağrısı yapmaya hazır olduğunu belirtti.
  • 11.06.2015 - 10:56
  Demirtaş: Öcalan silah bıraktırma çağrısı için hazır

  Demirtaş: Öcalan silah bıraktırma çağrısı için hazır #1

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci, koalisyon tartışmalarına yönelik gazetecilere açıklamalarda bulundu. Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları;

  "Seçimlerden herkesin ders çıkarması lazım. Partilerin başarısı açısından geçerli şart değil. Türkiye'nin özgür, aydınlık geleceği açısından şarttır. Çıkan sonuçları umarım doğru değerlendireceklerdir. HDP'nin başarısı var. Bizler başarı elde etmenin verdiği sevinçle sorumluluğumuzun farkındayız. Başkanlık Sistemi Türkiye'de tartışılacak durum değildir. Israr edilmesi gerilimin artmasına yol açıyordu. Bundan vazgeçilmesi lazım. Bu kişisel mesele değil: Sayın Erdoğan'a husumetten dolayı başkanlık sistemine karşı değiliz. Dayama model.

  AK PARTİ HATALARINDAN VAZGEÇERSE ORTAK ADIM ATARIZ

  Biz AKP'yi hataları, yanlışları var diye eleştiriyoruz. Bu hatalardan vazgeçildiğinde ortak adımı atmayı hazırız. Çözüm süreci, yeni anayasa için ortak adım atmaya hazırız. Çözüm süreci Türkiye'nin geleceği açısından en önemli sorundur. AKP doğru dersleri çıkarır Barış için elimizi taşın altına koymaya hazırız.

  SİYASETİN ÖNÜNÜ AÇAN CUMHURBAŞKANI DESTEK GÖRÜR

  Siyasette diyalogu önemsiyoruz. İsteyen istediği ile görüşebiliri. Bizim Sayın Erdoğan'a karşı kişisel husumetimiz ne de tutumumuz vardır. Anayasayı ihlal eden, askıya alan, hukuku ihlal eden cumhurbaşkanı bizim açımızdan eleştiri alacaktır. Kendi sınırlarına çekilen tutumla bizden destek görecektir. Siyasetin önünü açan Cumhurbaşkanı destek görür. Koalisyon tartışmaları başlayacak. Önümüzdeki günlerde koalisyon ihtimalleri çıktıkça bizler de değerlendirmelerimizi yapacağız.

  KOALİSYONDAN VE ERKEN SEÇİMDEN KORKMAYALIM

  Çalışmaları hep birlikte yürüteceğiz. Herkesin içi rahat olsun. Koalisyonlardan ve erken seçimden korkmayalım. YSK daha seçim sonuçlarını ilan etmedi. Koalisyon kurarak Türkiye yoluna devam etmeli. Koalisyon kurma çalışmaları cumhurbaşkanlığı çatısında olmaz, partiler arasında olur. Cumhurbaşkanlığı makamını tartışmaya açmıyoruz. Cumhurbaşkanı'nın kendisi açıyor. Makamın kapsayıcılığına, kucaklayıcılığına yakışır pratik ortaya konulursa cumhurbaşkanlığına, makamına da saygı duyarız. Bizim resmi ya da gayriresmi temasımız yok. Kapımız herkese açık, fikirler iletilirse değerlendirebiliriz.

  ÖCALAN İMRALI'DA HAZIR BEKLİYOR

  Çözüm süreci koalisyon kurulduktan sonra işlemeye devam edecek. İmralı ziyareti faydalı olur diye düşünüyorum. Sayın Davutoğlu'nun belirttiği sorumluluklarımızın arkasındayız. Çözüm sürecinde nereye geldiğimizi kendisi de biliyor, gizli kapaklı değil. Dolmabahçe görüşmesinin müzakere edilmesi ve PKK'nın müzakere yapması noktasına gelmiştik zaten. Seçim döneminde masa yok dediler, taraf yok dediler, çözüm süreci yok dediler. Çağrı aşamasına gelindiğinin Davutoğlu da farkındadır. Silahlar konusunda çağrı yapacak Öcalan'dır. Öcalan da İmralı da hazır bekliyor. Buyrun yarın İmralı'ya gidiyoruz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir