Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.798
-0.21%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Demirtaş'tan CHP'ye çözüm süreci çağrısı

  Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinde CHP'nin müzakerenin dışında kalmaması gerektiğini söyleyerek çağrıda bulundu.
  • 21.11.2014 - 15:36
  Demirtaş'tan CHP'ye çözüm süreci çağrısı

  Demirtaş tan CHP ye çözüm süreci çağrısı #1

  Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’ya konuşan Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinde CHP'nin müzakerenin dışında kalmaması gerektiğini söyleyerek, "CHP’den hep destek bekledik. Kemal Bey’in barış konusundaki düşüncelerinin samimi olduğuna inanıyorum" dedi.

  "TARTIŞILAN KONULARIN YASALAŞTIRILMASI MÜMKÜN DEĞİL"

  Selahattin Demirtaş, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 'Görüşen şerefsizdir noktasından heyet oluşturma noktasına geldiler' dedi. Bunu bir kazanım olarak görmek lazım. Bir tehdit, yanlış olarak görmek yerine kazanım olarak görmek lazım. Bu, AKP’nin kolay kolay kabul ettiği bir şey değildi. AKP gizli kapaklı yürütüyordu. Biz şeffaflaştırmak istiyorduk. Bu ortak heyetlerin müzakere süresine dahil olması sürece zarar vermez; tam tersi katılımcılığı, denetimi kolaylaştırır. Bir de parlamento dışında gelişen bir süreç değil. Bütün tartışılan konular parlamentonun önüne gelmeden zaten yasalaşması mümkün değil.

  "KEMAL BEY’İN SAMİMİYETİNE İNANIYORUM"

  Parlamento dahil olmadan Kürt sorunun çözülmesi mümkün değil. Ama bu aşama, İmralı’daki görüşme aşaması olmadan da siz parlamentonun önüne ne getirseniz getirin PKK’yi ve Öcalan’ı dışlayarak bu sorunu çözemiyorsunuz. Bu gerçekliği görerek kabul ederek sürece güç vermek destek vermek daha doğru olur. CHP’den doğrusu hep böyle bir destek bekledik. Kemal Bey’in barış konusundaki düşüncelerinin samimi olduğuna inanıyorum.

  "CHP ÇÖZÜM SÜRECİNİN DIŞINDA KALMAMALI"

  "Kemal Bey’in kendisi savaş olsun, tek bir insan ölsün istemez. Buna yürekten inanıyorum. Bu sürece doğru katılım yönünde eksiklikler yaşandığını düşünüyorum. Muhalefet bizi bu süreçte bizi yalnız bırakmamalıydı. MHP ’den bir beklentimiz yok ama CHP ve parlamento dışındaki bazı demokratik muhalefet güçleri AKP’ye karşı barış cephesinde güçlü yer alıp AKP’yi zorlasaydı daha iyi olurdu. İmralı’da müzakere süreci başlarsa CHP’nin bunun dışında kalmaması lazım.

  "CHP KONUNUN DIŞINDA KALMAK İSTESE DE KALAMAYACAK"

  Parti olarak, kurumsal olarak demiyorum; ama anlayış olarak oradaki görüşmeleri izlemesi, en azından izleme kurulu, gözlemci heyeti vasıtasıyla sürece hakim olması iyi olur. Yarın bir gün orada uzlaşma sağlanırsa; bunlar zaten parlamentonun denetiminden geçmiş olacak. KCK’nin, hükümetin ve parlamentonun bütün bu tartışılanları onaylaması, adımları atması lazım ki kalıcı çözüme doğru gidelim. CHP konunun dışında kalmak istese de zaten kalamayacak, parlamentoya gelirse zaten müdahil olacak" ifadesinde bulundu.


  Görüş Bildir