Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
486.552
-6.11%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Deniz Baykal kendisine oy veremeyecek

  AK Parti'nin hukukçularına göre; oturumu Deniz Baykal yönetebilir ancak başkanlık seçimlerinde oy kullanamaz.
  • 28.06.2015 - 12:16
  Deniz Baykal kendisine oy veremeyecek

  Deniz Baykal kendisine oy veremeyecek #1

  Meclis Başkanlığı seçimi için geri sayım başladı. 30 Haziran Salı günü öncesi her parti kendi adayını belirledi. İlk iki turda sonuç alınmazsa 3. ve 4'üncü tur seçimler, 1 Temmuz Çarşamba günü yapılacak.

  Yenisi seçilene kadar Meclis'in geçici başkanlığını yürüten Deniz Baykal, aynı zamanda Meclis Başkanlığı'na aday olunca ilginç bir tartışma başladı. Baykal, adaylığı sebebiyle oturumu yönetip yönetemeyeceği konusunda Meclis'in hukukçularından bir çalışma istedi.

  AK PARTİ'YE GÖRE OYLAMALARA KATILAMAZ

  AK Parti'ye göre; bu konuda herhangi bir kafa karışıklığı söz konusu değil. Baykal geçici başkan sıfatıyla oturumu yönetebilir ama kürsüde olduğu için oylamalara katılamaz. AK Parti'nin hukukçularından İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, tartışmayı Türkiye gazetesine şöyle değerlendirdi:

  "İçtüzük gereği Sayın Baykal, şu anda kalıcı başkanın bütün yetkilerini kullanıyor. Bu kapsamda kalıcı başkanın tabi olduğu sınırlamalar geçici başkan için de geçerli olacaktır. İçtüzükte Meclis başkanının tarafsızlığı nedeniyle oylamalara katılamayacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumda oturumu yönetse de yönetmese de oy kullanamaz. Bu kural Meclis Başkanvekilleri için geçerli değildir. Örneğin, oturumu yöneten bir başkanvekili o birleşimde oy kullanamaz ama daha sonra yerine başka biri geçerse katılma yasağı olmaz. Baykal'ın durumu farklı. Baykal, Meclis Başkanvekili değil, geçici başkan sıfatı taşıyor."

  Eğer bu görüş kabul görürse, Baykal kendisinin aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimlerinde oy kullanamayacak. Yine AK Parti'ye göre; geçici başkanın mazeret bildirip kürsüye çıkmaması durumunda Meclis'in ikinci en yaşlı üyesi Genel Kurul'u yönetecek. Bu durumda, Baykal kürsüye gelmezse yerine AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun oturması gerekiyor.


  Görüş Bildir