Dev kuleler 1 yılda 7 milyon kuşu öldürüyor

Dev kuleler 1 yılda 7 milyon kuşu öldürüyor

ABD ve Kanada'daki iletişim kulelerinin yılda yaklaşık 6,8 milyon göçmen kuşun Orta ve Güney Amerika'ya göçleri sırasında ölümüne neden olduğu bildirildi.

BAZILARI 600 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

Amerikan PLoS ONE (Public Library of Science) dergisinde yayımlanan araştırmada, bu kuşların Kanada ve ABD'de bulunan ve bazıları yaklaşık 600 metre yüksekliğinde olan 84 bin iletişim kulesinin kurbanı olduğu, bu kuleler ne kadar yüksekse, kuşlar için o kadar tehlikeli olduğu ortaya kondu.

Araştırmayı yapanlardan, Güney California üniversitesinden kuşbilimci Travis Longcore, "bu üzücü olayın önlenebileceğini" belirtti.

KUŞLAR YÖNLERİNİ BULAMIYOR

Kuşların genellikle, bu kulelere çarparak değil, kuleleri tutan halatlara takılarak öldüğü, kötü hava şartlarında bulutların, kuşları daha alçaktan uçmaya zorladığı ve yıldızlar gibi yön bulma işaretlerinden mahrum bıraktığı, bu durumda da görsel kılavuz olarak sadece bu kulelerdeki kırmızı ışıkların kaldığı belirtildi.

Travis Longcore, işaret olarak konulmuş bu ışıkların, kuşların kulelerden uzaklaşmalarını engellediğini, bu durumun kuşların kule etrafında daireler çizerek uçmaları ve büyük halatlara çarpmalarına neden olduğunu kaydetti.

SİNYAL LAMBALARI RİSKİ AZALTIYOR

Longcore, kırmızı sinyal lambalarıyla donatılmış kulelerin kuşlar için daha az tehlikeli olduğunu belirtti.

Araştırmacılara göre, 150 metreden yüksek 4500 antendeki sabit kırmızı ışıkların, yanıp sönen ışıklarla değiştirilmesinin kuş ölümlerini yaklaşık yüzde 45 oranında, yılda 2,5 milyon, azaltabilecek.

Araştırmada, telekomunikasyon şirketlerine, halat yardımı olmaksızın ayakta durabilen daha fazla kule inşa etmeleri önerisinde bulunuldu.