Petrol
112.68
0.57%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.331
0.02%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Devlet Bahçeli'nin Aksaray konuşması

  MHP Lideri Devlet Bahçeli, Aksaray'da yaptığı konuşmasında yine Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.
  • 21.08.2014 - 16:39
  Devlet Bahçeli'nin Aksaray konuşması

  Devlet Bahçeli nin Aksaray konuşması #1

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı'na seçildikten sonra Başbakanlık ve partisinin genel başkanlığını bırakmamasını eleştirdi.

  Bahçeli'nin konuşmalarının satır başları;

  "Etrafımız ateş çemberi. Güneydoğu Anadolu'da neler olduğunu hepimiz görüyoruz. Oralarda heykeller dikiliyor. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelleri yerlerde sürünüyor.

  SADDAM BENZETMESİ

  Sen kalkmışsın, Anayasa'nın 101. maddesini nasıl çiğneyeceğinin hesabı ile Türkiye'nin milli devlet anlayışının temellerine konan dinamiti görmemezlikten geliyorsun. Allah verede bundan biran evvel uyanasın ve Saddam'ın, Irak'taki durumunun nelere mal olduğunu Türkiye içinde böyle düşünmediğini bu millete anlatabilmelisin" dedi.

  "CUMHURBAŞKANI SEÇİLEN ŞAHIS PARTİSİYLE İLİŞKİSİNİ KOPARIR"

  "Anayasa'nın 101. maddesi çok açık olarak, kim tarafından okunursa okunsun, rahatlıkla anlaşılabilecek bir sadelikte yazılmıştır. Cumhurbaşkanı seçilen şahıs, partisiyle ilişkisini koparır. Milletvekilliğinden ayrılır. Bu 15 Ağustos'ta Yüksek Seçim Kurulu'nun değerli başkanının açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşılmış ve sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak topluma takdim edilmiştir.

  Devlet Bahçeli nin Aksaray konuşması #2

  "İLERİ DEMOKRASİYE BALTADIR"

  Hal böyle olunca 101. maddesinin uygulamaya konulması gerekir. Nasıl ki, Başbakan olarak, Başbakanlıktan ayrılıp, adil bir seçimle cumhurbaşkanlığı seçimine katılmayı düşünmeyen sayın Erdoğan, bu kez de milletvekilliğinden, partisinden ayrılmayı düşünmeyerek, 28 Ağustos devir teslim töreniyle Cumhurbaşkanlığı makamına oturmayı tercih etmiştir. Bu doğru hareket olmamıştır. Halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanlığı uygulamasının böyle sonuçlanması doğru değildir. İleri demokrasiye baltadır. Özgürlükleri kısıtlamaktır. İnsan haklarını ihlaldir."

  "BALKONDA BAŞKA, BALKONDAN İNİNCE BİLDİĞİNİ OKUYOR"

  Erdoğan'a yönelik eleştirilerini sürdüren Bahçeli, "Kim ne yazarsa yazsın. Kim televizyonlar da ne söylerse söylesin, satın alınmış kalemşorlar hangi köşelerinde bunun ne kadar doğru olduğunu söylemiş olursa olsun, bu hareket sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, AK Parti'ye aziz milletimize hayırlar getirmeyecektir. Bu yanlış bir yol olmuştur. Özellikle hangi partiden olursak olalım, vatandaşlarımızın bu konuyu dikkate alması lazım. Şimdi sayın Erdoğan 15 Ağustos'ta ilan edildiği gün balkon konuşmasına çıkıp halka yukardan bakarak, onun hoşuna gidecek sözlerini söyleyerek, ama balkondan indiğinden itibaren de bildiğini okuyarak Cumhurbaşkanlığı sürecini böyle götürecekse vay halimize. Burada geleciğimizi çok yakından tehdit eden uygulama vardır" diye konuştu.

  YİNE DİLİ SÜRÇTÜ

  28 Ağustos yerine dili sürçüp 28 Şubat diyen Bahçeli, şöyle konuştu:
  "28 Şubat'ta, 28 Ağustos'ta pardon. Cumhurbaşkanlığına oturacak kişi, 15 ağustosta yüzde 51 oyla Cumhurbaşkanlığı'na seçilen kişi, Başbakanlıktan, parti genel başkanlığından ayrılması ve Cumhurbaşkanlığını devir teslim alacağa günü sabırla beklemesi ülkemiz acısından çok daha faydalı olacağı düşüncesindeyiz.

  Devlet Bahçeli nin Aksaray konuşması #3

  "SANAL BİR BAŞBAKAN, SANAL BİR GENEL BAŞKANI BENİMLE ÇALIŞMAYA MECBUR"

  Ama bunu yapmayıp ben parti genel başkanıyım, ben başbakanım, ben cumhurbaşkanıyım dolayısıyla şu an 3 önemli görevi taşıyarak 28 Ağustos'a koşuyorum diyorsanız, bunun tercümesi şudur; ben Cumhurbaşkanıyım ama sanal bir genel başbakan, sanal bir başbakan benimle beraber çalışmaya mecbur kalacak demektir. Bu demokrasiyi katletmektir. Bu Anayasayı askıya almak demektir. Bu sivil bir cunta ile mevcut bakanlar kurulunu, cuntanın yönetim kurulu olarak kabul edip, ülkeyi tek adam olarak yönetme ihtirası ve hevesinden başka bir şey değildir.

  "ÜLKEYİ FELAKETE GÖTÜRECEKSİNİZ"

  Onun için bu yanlış tünele bugün AK Parti'nin yöneticileri, milletvekilleri ve sayın Erdoğan girmiş bulunmaktadır. Bu yanlış tünelden çıkışı hayırlara vesile olur. Ama bak görüyor musunuz ben bunu böyle yaptım, şunu genel başkan, şunu başbakan yaptım. Hepside benim kanatlarım altındadır, benim dediğimi yapacaklardır. Ben Cumhurbaşkanıyım, gelecekte de diktatör bir devlet başkanı olacağım diyorsanız, ülkeyi felakete götüreceksiniz.

  "RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DAN CUMHURBAŞKANI OLMAZ"

  Çankaya 864 rakamı, bunu kaldıramaz. Gün gelecek bir sözümü millet hatırlayacaktır. Evet ben her zaman söyledim. Recep Tayyip Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olamaz, olmamalıdır. Ama ne yapalım millet iradesi yüzde 51 oy ile onu Cumhurbaşkanı yaptı. Allah verede aklını başına alıp Cumhurbaşkanı olarak kalmaya gayret göstersin. Ama bundan endişemiz vardır. Bu endişemizi inşallah telafi ederler."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir