Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
345.667
-4.42%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Dışişleri Bakanı: ABD'nin önerileri tatmin etmiyor

  Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de güvenli bölge oluşturulması ile ilgili ABD ile mutabakata varılması gerektiğini belirterek, "Bizim artık sabrımız kalmadı" dedi.
  • AA
  • 24.07.2019 - 14:20
  • Güncelleme : 24.07.2019 - 14:20
  Dışişleri Bakanı: ABD'nin önerileri tatmin etmiyor

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ikili ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanlığı'nda, ortak basın toplantısı düzenledi.

  SURİYE'DEKİ SİYASİ SÜREÇ

  Suriye'nin İdlib kentinde rejimin saldırıları ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesi hakkındaki soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, Rus muhatabından saldırıların durdurulmasını istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki mesajını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iletmesini Lavrov'dan istediğini aktaran Çavuşoğlu, Suriye'de siyasi sürece odaklanmak gerektiğini vurguladı.

  "SİVİLLERE YAPILAN SALDIRILAR İNSANİ DEĞİL"

  Rejimin saldırılarının doğrudan sivilleri hedeflediğini, burada radikallerin bulunduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirten Çavuşoğlu, doğru olsa bile sivillerin bulunduğu yerlere yapılan saldırıların insani olmadığının altını çizdi. Çavuşoğlu, Lavrov'un Rusya Savunma Bakanı ile görüşeceğini ve mesajları ileteceğini söylediğini aktardı.

  ANAYASA KOMİSYONU KONUSU

  Çavuşoğlu, Lavrov ile Suriye'deki siyasi sürecin bir parçası olan Anayasa Komisyonu oluşturulması konusunu da ele aldıkları bilgisini paylaşarak, şöyle devam etti:

  "Sivil toplum listesinden 6 isim üzerinde anlaşmazlık vardı. BM ve Türkiye olarak biz bunların sivil toplumu temsil etmediğini söylemiştik. Sonuçta 4+2 formülü üzerinde bir mutabakat sağlandı. Şimdi komisyonun iç tüzüğü, çalışma metotlarıyla ilgili zaten daha önce Cenevre'de büyük ölçüde mutabakat sağlanmıştı. O detaylar görüşülüyor. Önümüzdeki günlerde Anayasa Komisyonu'nun kuruluşunu ilan edebiliriz."

  "ABD'NİN ÖNERİLERİ BİZİ TATMİN ETMİYOR"

  ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye ziyaretine ilişkin Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde Jeffrey'nin yeni öneriler getireceğini kendisine söylediğini aktardı. Çavuşoğlu, "ABD'nin getirdiği yeni öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Bunu açıkça söylememiz lazım. Burada adeta Münbiç gibi bir oyalama sürecine gitmek istedikleri izlenimini edindik." dedi.

  "SABRIMIZ KALMADI"

  Bakan Çavuşoğlu, bir oyalamanın olmaması gerektiğinin altını çizerek, "Bir an önce güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım. Bizim sabrımız kalmadı." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir