Petrol
109.09
-0.01%
Euro
17.7109
-0.65%
Dolar
16.7282
-0.93%
Altın
986.74
-0.54%
Borsa
2518
-1.42%
Bitcoin
358.832
-0.97%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan F-35 açıklaması

  Bakan Çavuşoğlu, F-35'ler ile ilgili "Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan giderir" dedi.
  • AA
  • 22.07.2019 - 11:27
  • Güncelleme : 22.07.2019 - 11:27
  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan F-35 açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması ve F-35'lerin Türkiye'ye teslim edilmemesi halinde bu açığı Rusya ve Çin'den gidereceği yönündeki haberlere ilişkin bir açıklama yaparak, Türkiye'nin kendi savunma sanayisine çok önem verdiğini, bu konuda çok ciddi yatırımlar yaptığını ve şu anda ihtiyacının yüzde 70'ini kendisinin karşılayabildiğini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dan F-35 açıklaması #1

  "TÜRKİYE KENDİSİ ÜRETMEK İÇİN YOĞUN ÇABA HARCIYOR"

  Türkiye'nin savunma sanayisinde ihtiyacının hemen hemen tamamını karşılamak için çeşitli atılımları olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin kendi savaş uçaklarını, tanklarını, helikopterlerini üretmek için yoğun çaba sarf ettiğinin altını çizdi. Atak helikopterlerini, Altay tanklarını örnek veren Çavuşoğlu, "Artık ihracata da başladık. F-16'larımız var, savaş uçaklarımız var. Ama yeni teknolojiler var, ihtiyaç da artıyor." diye konuştu.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dan F-35 açıklaması #2

  "ZAMANI GELDİĞİNDE TÜRKİYE ADIM ATACAK"

  Teknolojinin geliştiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "F-35 de yeni teknolojiyle üretilen bir uçak. O nedenle biz bu projenin ortağı olduk. Bu projenin ortağı olarak yaklaşık 1.4 milyar dolar para ödedik. Dolayısıyla ortağı olduğumuz bir ürünü almak bizim hedefimiz. Ama diyelim ki her şey çok kötü gitti, olmadı, F-35'i de bize vermediler diyelim. Türkiye'nin de yeni nesil uçaklara ihtiyacı var, kendimiz üretinceye kadar. O zaman nasıl S-400 için başka arayışlar içine girdik ve en son S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptıysak, o zaman Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidermek ister ve en doğal hakkıdır. Buna da kimse bir şey diyemez. 'Biz Patriot'u satamadığımız için Türkiye S-400 alıyor' diyen bir yönetimin de yarın diyelim ki en kötü senaryoyu konuşuyoruz, F-35 vermedikleri zaman da Türkiye başka alternatiflere yönelirse söyleyecekleri bir söz olmaz. Türkiye ihtiyacını, tabii ki kendi ortak olduğu projeden karşılamak ister ama bu olmazsa başka seçenekleri değerlendirme hakkı vardır. Her şeyden önce bağımsız ve özgür bir ülkenin atması gereken adımları yeri geldiği zaman Türkiye atar, atacaktır." şeklinde konuştu.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dan F-35 açıklaması #3

  "ABD'YE VERECEĞİMİZ CEVAPLAR VAR"

  Ayrıca ABD'nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması halinde Türkiye’nin nasıl cevap vereceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Yaptırım olursa bizim de ABD’ye vereceğimiz cevaplar var. ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz yok, karşı adımlar atarız. Bu tehdit de değil, blöf de değil.” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir