Dışişleri Bakanı Davutoğlu New York'ta

Dışişleri Bakanı Davutoğlu New York'ta

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dönem başkanlığını yapan Fransa'nın daveti üzerine Suriyeli mülteciler ile ilgili toplantıya katılmak üzere New York'un J.F. Kennedy Havaalanı'na geldi. Dışişleri Bakanı, havaalanından New York Manhattan'da kalacağı oteline geçti.

Davutoğlu'nun, bugün New York'taki BM Genel Merkezi'nde yapılacak ve Suriye'ye komşu olan ülkelerin (Irak, Lübnan ve Ürdün) dışişleri bakanlarının da hazır bulunacağı toplantıda, Türkiye'ye sığınan mültecilerin durumu ile birlikte sayılarının psikolojik eşik olarak kabul edilen 100 bin sınırını aşması durumunda Suriye sınırları dahilinde, mülteciler için güvenli bir bölge oluşturulmasına ilişkin görüşlerini aktarması bekleniyor.

Türkiye ve Suriye'nin komşu ülkelerine akın eden mültecilerin ülke ekonomilerine getirdiği yükün kaygı verici seviyeye ulaşmasından dolayı bir süredir dillendirilen 'uçuşa yasak bölge' konusunun da Güvenlik Konseyi'nde tartışılmasının muhtemel olduğu söyleniyor.

Mülteciler hakkındaki Güvenlik Konseyi toplantısı Suriye'deki çatışma ve şiddet ortamının sivil halk üzerindeki olumsuz etkilerinin dünya kamuoyuna taşınması ve yapılan yardımların artırılması adına da büyük önem taşıyor.