Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
565.997
7.48%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Anastasiadis'e tepki

  Güney Kıbıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in basında yer alan bazı ifadelerine ilişkin açıklama yapıldı.
  • AA
  • 13.06.2015 - 00:57
  Dışişleri Bakanlığı'ndan Anastasiadis'e tepki

  Dışişleri Bakanlığı ndan Anastasiadis e tepki #1

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Anastasiadis’in bugün basında yer alan, adadaki kapsamlı çözüme yönelik müzakere sürecini Türkiye'deki hükümet kurma çalışmalarıyla bağlantılandırmaya yönelik ifadelerinin hayretle karşılandığı belirtildi.

  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderinin öncelikle çözüme yönelik mevcut fırsatı iyi değerlendirerek, çabalarını KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülen müzakerelerin sonuca varmasına odaklamasının gerektiği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs’ta iki liderin 11 Şubat 2014 tarihinde kabul ettikleri ortak açıklamada genel çerçevesi çizilen, iki tarafın siyasi eşitliği ve iki eşit kurucu devletin oluşturacağı yeni ortaklık temelinde, Kıbrıs meselesine adil, kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması hedefine ‎bağlılığının sorgulanmaya yeltenilmesinin maksatlı bir taktik manevra olduğunun değerlendirildiği vurgulandı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Türkiye uzun bir devlet geleneğine sahiptir ve uluslararası taahhütlerinin gereğini her zaman titizlikle yerine getirmiştir ve getirmeye de devam edecektir.

  Bu bağlamda, Kıbrıs'ta adil ve yaşayabilir kapsamlı bir çözüme en kısa zamanda ulaşılmasını, Kıbrıs Adası ve Doğu Akdeniz’in bir barış, istikrar ve işbirliği alanı haline gelmesini temenni etmekte, bu yönde gösterilen gayretlere her zaman olduğu gibi desteğini sürdürmektedir."

  ANASTASİADİS NE DEMİŞTİ

  AB-Latin Amerika zirvesi için Brüksel’de bulunan Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, "Türkiye’deki durum müzakereleri etkileyebilir. Koalisyon hükümetini kimin kuracağına ya da yeni seçimler olup olmayacağına bağlı. Türkiye’den müzakere sürecine ciddi şekilde angaje olduklarını gösteren bazı sinyallere ihtiyacımız var” demişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir