Petrol
96.34
1.50%
Euro
18.3198
0.43%
Dolar
17.9544
0.24%
Altın
1.032
0.89%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.469
3.69%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Süleyman Şah açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı, Süleyman Şah'ın naaşının nakledilmesiyle ilgili açıklama yaptı.
  • DHA
  • 22.02.2015 - 11:41
  Dışişleri Bakanlığı'ndan Süleyman Şah açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı ndan Süleyman Şah açıklaması #1

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Süleyman Şah Saygı Karakolu'na gece yarısı operasyon düzenledi. Karakolda görev yapan 44 bordo bereli Türkiye’ye getirildi.

  TÜRBE İMHA EDİLDİ

  Operasyon sonrası Genelkurmay'dan Süleyman Şah Türbesi ve karakolunun IŞİD’in eline geçmemesi için imha edildiği açıklaması yapıldı.

  Dışişleri Bakanlığı, Süleyman Şah'ın naaşının nakledilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

  Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle;

  "ARAZİYE GEÇİÇİ OLARAK TAŞINDI"

  "Suriye sınırları içindeki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, bilindiği üzere, uluslararası hukuk temelinde anlaşmalarla kayda geçirilmiş bir Türk toprağıdır. Türbe ve müştemilatı; Caber Kalesi eteklerinde ilk yapım tarihinden bu yana bir dizi yıkım, taşınma ve yeniden inşa faaliyeti geçirmiştir. Son olarak, baraj inşaatı nedeniyle 1975’te bugünkü yerine taşınmıştır. Suriye’de devam eden çatışmalar ve süregiden istikrarsızlık ortamı, sınırımızdan 37 km. uzaklıktaki Münbiç İlçesinin Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun ve büyük bir fedakarlık ve kahramanlık örneğiyle burayı bekleyen Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin güvenliğine yönelik ciddi bir risk oluşturmuştur.
  Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Süleyman Şah’ın kabriyle birlikte, bu defa, Suriye’de sınırımıza mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştır.

  "STATÜDE DEĞİŞİKLİK YOK"

  Güvenlik mülahazaları temelinde hayata geçirilen sözkonusu geçici nakli kubur işlemi, Süleyman Şah Türbesi ve müştemilatının anlaşmalarla tespit edilmiş statüsünde herhangi bir değişiklik anlamına gelmemektedir.
  Süleyman Şah Türbesi’ni ve Saygı Karakolu’nda görevli personelimizi emin kılacak Suriye içindeki bu geçici nakil işlemi 22 Şubat 2015 tarihinde tamamlanmıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir