Diyarbakır Valisi'nden belediyeye ağır suçlama

Diyarbakır Valisi'nden belediyeye ağır suçlama

DÜKKANINI KAPAMAYAN ESNAF TEHDİT EDİLİYOR

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 'cezaevlerindeki açlık grevlerine destek' eylemleri sırasında yaşananları değerlendirdi. Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler üzerinden yapmaya çalışılan provokasyon olayının tutmadığını bildiren Toprak, belediyenin iş yerini açan esnafları ceza yazmakla tehdit ettiğini söyledi.

''Okulların yollarını kesip, minibüsün kontağını kapattırmaya çalışıyorlar. Bu gerçek bir irade değildir. Vatandaş gerçek iradesiyle çocuğunu okula göndermiyorsa, kepengini indiriyorsa dersiniz ki bu kişinin kendi düşüncesidir.

Ama yüzde yüzde böyle değildir. Vatandaş itibar etmiyor, vatandaşı tehdit ediyor. İş yerini açanı da oraya ertesi gün belli görevlileri gönderip ceza yazdırmakla tehdit ediyorlar. Bunların hepsi biliniyor.''

1.6 MİLYONLUK ŞEHİRDE NORMAL

Vatandaşların provakasyona itibar etmemesi nedeniyle büyük olumsuzluk yaşanmadığını dile getiren Toprak, "Şiddet ortaya koymak suretiyle insanları sindirmeye, ürkütmeye çalışıyorlar. Olaylar cezaevine yakın yerlerdir. 1 milyon 600 bin kişinin yaşadığı bir yerde 3-5 bin kişinin istismar edilebilecek noktalarda toplanmasını normal karşılamak lazım. Bu olaylar vatandaşlarla yakından uzaktan alakalı değildir. Diyarbakır'da dün eğitim ve öğretim kesilmedi'' diye konuştu.

SOKAKLAR PİSLİKTEN GEÇİLMİYOR

Diyarbakır'da çöplerin zamanında toplanmadığına işaret eden Vali Toprak, "Nasıl oluyor da bu görevi yapmak zorunda olanlar bunu yapmıyorlar. Vatandaşlar bunu sorgulasınlar" dedi.

Vali sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bayram süresince gezdim, her yer pislikten geçilmiyor. Ne zamanki bu şehirde 1-2 gün öncesinden çöpler toplanmıyor, 2-3 gün sonra sokak olaylarına davet çıkarıldığını analiz edin. Bu şehirde ne zaman çöpler toplanmıyorsa arkasından bakınız bazı olaylar oluyor. Bakınız bayram süresince çöpler alınmadı. Maalesef dün bu çöpler ve lastikler olaya konu olanlar tarafından yakıldı. Bir de ağızlarına dolamışlar ekoloji ekoloji diye. Ekoloji tanımlamasına gidenler lastik yakar mı lastik yaktırır mı Toplamadıkları çöpleri ve lastikleri yakmaya elverişli ortam hazırlıyorlar. Bunları tarih yargılayacaktır. Vicdanlar zaten yargılıyor. Diyarbakır halkına zulmetmekten vazgeçsinler.''