Euro
15.2976
0.53%
Dolar
13.5473
0.42%
Altın
779.7
0.69%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
706.468
-1.33%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  DSÖ: Koronavirüs HIV gibi kalıcı olabilir

  DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, koronavirüsün tıpkı HIV gibi kalıcı olabileceği uyarısında bulunarak, "Bu virüs toplumlarımızda endemik olarak kalabilir." dedi.
  • AA
  • 13.05.2020 - 21:55
  DSÖ: Koronavirüs HIV gibi kalıcı olabilir

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, pek çok ülkede normal yaşama yeniden dönüş için "önlemlerin gevşetilmesine" yönelik adımlar atıldığını belirtti.

  Ryan, bununla birlikte salgının kontrol altına alınabilmesi için "çok uzun bir yol" olduğunu vurguladı.

  Ryan, "Hepimiz, yeni salgın dalgaları tespit edilmeden tecritlerin gevşetilmesi durumunda halk sağlığı ve ekonomik felaketlerin kısır döngüsünün ortaya çıkmasından endişe ediyoruz." ifadesini kullandı.

  "EN BÜYÜK UMUDUMUZ ÇOK ETKİLİ BİR AŞI"

  Koronavirüse yönelik aşı çalışmaları hakkındaki bir soru üzerine ise Ryan, "Şunu masaya koymanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu virüs toplumlarımızda endemik olarak kalabilir. Bu virüs çekip gitmeyebilir." uyarısını yaptı.

  DSÖ: Koronavirüs HIV gibi kalıcı olabilir #1

  "HIV de gitmedi ve şartlarına alıştık." diyen Ryan, HIV'e karşı tedavi ve önleyici yöntemler bulduklarını, dolayısıyla insanların eskisi gibi HIV'den korkmadığına işaret etti. Ryan, "HIV'li insanlara uzun ve sağlıklı yaşam sunuyoruz ancak bu iki hastalığı karşılaştırmıyorum. Bence gerçekçi olmamız önemli ve kimsenin bu hastalığın (koronavirüs) ne zaman veya yok olup olmayacağını tahmin edebileceğini sanmıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

  Mevcut risk değerlendirmesini azaltmak için koronavirüsün "kayda değer" şekilde kontrol altına alınabilmesi gerektiğinin altını çizen Ryan, virüse karşı en büyük umutlarının tüm dünyanın eşit şekilde yararlanabileceği "çok etkili" bir aşının bulunması olduğunu kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir