Euro
15.5185
0.06%
Dolar
13.7043
0.3%
Altın
784.99
0.76%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
779.242
-0.10%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Dünya genelinde 25 milyon kişi işini kaybedebilir

  Uluslararası Çalışma Örgütü, koronavirüs nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kişinin işini kaybedebileceğini duyurdu.
  • AA
  • 18.03.2020 - 18:17
  • Güncelleme : 18.03.2020 - 18:17
  Dünya genelinde 25 milyon kişi işini kaybedebilir

  Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, binlerce insanın ölmesine daha fazlasının ise enfekte olmasına neden oldu.

  Ölümcül virüs salgını, insan sağlığını tehdit ederken, bir yandan da ülkelerin aldığı sıkı önlemler nedeniyle ekonomik sıkıntılara neden oluyor.

  Bu kapsamda, Cenevre merkezli Birleşmiş Milletler kuruluşu Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) dünyada hızla yayılan koronavirüse yönelik yeni bir rapor yayınladı.

  Raporda, pandemi haline gelen salgının küresel iş dünyası üzerindeki etkilerine dikkat çekildi.

  Raporda, virüsün milyonlarca kişiyi işsizliğe, istihdam açığına ve çalışanları da yoksulluğa sürükleyebileceğine işaret edilerek salgına karşı kararlı, eşgüdümlü ve acil müdahale için önlemler alınması çağrısı yapıldı.

  25 MİLYON KİŞİNİN İŞİNE MAL OLABİLİR

  Raporda, "Koronavirüs, dünya çapında yaklaşık 25 milyon kişinin işine mal olabilir. Bununla beraber 2008/2009 küresel mali krizinde olduğu gibi, (salgına karşı) uluslararası koordineli bir müdahale politikası görebilirsek, o zaman küresel işsizlik üzerindeki etki önemli ölçüde düşük olabilir." değerlendirmesinde bulunuldu.

  Çalışanların iş yerlerinde korunması, ekonomi ve istihdamın teşvik edilmesi, iş olanakları ve gelirlerin desteklenmesi konularında acil, büyük ölçekli ve eşgüdümlü önlemler alınması gerektiği vurgulandı.

  Raporda ayrıca hükümetler, istihdamı korumak için hızlı davranmaya davet edildi.

  "SADECE BİR SAĞLIK KRİZİ DEĞİL"

  ILO Genel Direktörü Guy Ryder, rapora ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Bu artık sadece küresel bir sağlık krizi değil, aynı zamanda çok büyük bir iş piyasası ve ekonomik krizdir." ifadesini kullandı.

  Ryder, 2008'deki küresel finansal krize karşı dünyanın birlikte hareket ederek sonuca ulaştığının altını çizerek Kovid-19'un iş dünyasına verebileceği zararlara karşı aynı türden bir birliğe ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir