En etkili 500 müslüman listesindeki Türkler

En etkili 500 müslüman listesindeki Türkler

"En etkili 500 Müslüman" listesine "sanat ve kültür" alanında Türkiye'den giren tek isim olan modacı Rabia Yalçın: "Tasarımlarda kadınları tesettürlü, tesettürsüz diye ayırmadım.."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Fethullah Gülen'in de yer aldığı listede yer alan bir diğer Türk ise Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu oldu.

İŞTE LİSTEDEKİ O TÜRKLER

Prof. Dr Ali Bardakoğlu,
Prof. Dr Mustafa Çağrıcı,
Hasan Çelebi,
Prof. Dr Ahmet Davutoğlu,
Ekrem Dumanli,
Mahmud Efendi,
Başbakan Recep Tayyip Erdogan,
Fethullah Gülen,
Hayrünnisa Gül,
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,
Mustafa Özcan Güneşdoğdu,
Prof Dr Ekmeleddin İhsanoğlu,
Dr İbrahim Kalın,
Prof. Dr Hayrettin Karaman,
Adnan Oktar,
Güler Sabancı,
Rabia Yalçın,

KÜLTÜR SANATTA LİSTEYE GİREN TEK İSİM

Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin yayımladığı kralların, devlet adamlarının, işadamlarının bulunduğu "En etkili 500 Müslüman" listesinde, Türkiye'de geniş kesimlerce tanınmayan ancak dünyada başarılarıyla isimlerinden söz ettiren modacı Rabia Yalçın da yer aldı. Rabia Yalçın listeye "sanat ve kültür" alanında Türkiye'den giren tek isim. İstanbul'da 1966'da doğdu. 5 yaşındayken dikiş öğrenerek başladığı moda tasarımcılığını 15 yıldır profesyonel olarak sürdürüyor. Haute couture (Kişiye özel tasarım) tasarımlar yapan Yalçın, ilk kez 2007'de katıldığı New York Haute Couture Week'te 2008 yılında özel olarak davet edildi ve burada kendisine "En yenilikçi tasarımcı" ödülü verildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI GÜL VE FETHULLAH GÜLEN'LE AYNI LİSTEDE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Fethullah Gülen'in de bulunduğu listede yer almanın kendisi için onur verici olduğunu belirten Yalçın, "Türkiye'de listede yer almayı hak eden başka sanatçı arkadaşlarımız mutlaka vardır. Ancak benim görebildiğim kadarıyla, Türkiye'de Müslüman kimliğimizle öne çıkmayı pek istemiyoruz. Ben Müslüman kimliğiyle ön planda olmaktan gocunmayan birisiyim. Yaptığım tasarımlarda, kadınları, bölmedim. Tesettürlü, tesettürsüz şeklinde ayırmadım. Kadınlara, kadın kimliğini iade ettiğimi düşünüyorum. Bunu yaparken de dişiliklerini değil kişiliklerini ön plana çıkarmaya gayret ettim" dedi.

AMERİKA'DA EN YENİLİKÇİ TASARIMCI ÖDÜLÜ

New York Kişiye Özel Tasarım Haftası'nda "En yenilikçi tasarımcı" ödülüne layık bulunduğunu hatırlatan Yalçın, buraya ulaşmanın kendisi için kolay olmadığını dile getirerek, "Eğitimi uğruna binlerce dolar ödenmiş, kariyerine milyonlar harcanmış birisi değilim. Alaylıyım. 'İlkokul 2. sınıftan mezunum' diyorum. İlkokulu tamamlayamadım. Eleştirilecek yanlarım her halde vardır, ancak bu yönüm her halde eleştirilecek yönlerimin üzerini kapatmıştır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

HAFIZ GÜNEŞDOĞDU: "AKTİF OLDUĞUM İÇİN FARK EDİLDİM"

Kur'an dalında listeye giren Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu (42) ise iki yıldır listede yer aldığını belirterek, "1991'de Suudi Arabistan'da düzenlenen yarışmada birinci olmuştum. Listede yer almayı, 20 yıl sonra yaptıklarımızın bir karşılığı gibi algıladım" dedi. Güneşdoğdu, "Kendinizi dünyadaki etkili 500 Müslüman'dan biri gibi hissediyor musunuz"' şeklindeki soruyu ise "Bizden çok daha değerli, kıymetli kardeşlerimiz vardır ama belki fark edilmemiş olabilirler. Aktif olmamız nedeniyle de biz fark edilmiş olabiliriz" diyerek cevapladı.