En iyi Avrupa filmi ödülü Tük yönetmene verildi

w

İspanyol sinemasının en önemli ödülü Goya, Madrid'de yapılan gala töreninde sahiplerini buldu. İspanya Sinema Akademisi tarafından bu yıl 30'uncusu düzenlenen Goya ödüllerinde gecenin yıldızı, "En İyi Film" ve "En iyi Yönetmen" dahil 5 ödül alan "Truman" filmi oldu.

KIRMIZI HALIDA ÜNLÜ İSİMLER YÜRÜDÜ

Madrid'deki Prens Felipe Kongre Merkezi'ndeki galanın kırmızı halısında Tim Robbins, Juliette Binoche, Javier Bardem, Penelope Cruz gibi ünlü isimler de yürüdü.

Sinema dünyasının iki ünlü aktristi Juliette Binoche ve Penelope Cruz "En iyi Kadın Oyuncu" dalında aday olmalarına rağmen bu ödülü "Techo y comida" filmindeki rolüyle Natalia de Molina kazandı.

TÜRK YÖNETMENE ÖDÜL

Bu arada, Fransız-Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in "Mustang" adlı filmi de "En İyi Avrupa Filmi" seçildi. Goya ödülünü alan "Mustang" filminin yapımcısı Charles Gillibert, İspanya Sinema Akademisi'ne ve filmin tüm Avrupa'ya açılmasını sağladığı için dağıtımcılara teşekkür etti.

Karadeniz'in bir kasabasında nineleriyle yaşayan 5 yetim kızın verdikleri mücadeleyi anlatan "Mustang", Avrupa Parlamentosu'nun 2015 Lux ödülüne de layık görülmüştü. "Mustang", Fransa adına "Yabancı Dilde En İyi Film" Oscar ödülü için yarışacak.