Endonezyalı bakan: Zenginler, yoksullarla evlensin
ensonhaber.com

İnsani Gelişme ve Kültür Bakanı Muhadjir Effendy, zengin Endonezyalıların düşük gelirli kişilerle evlenmesinin, ulusal yoksulluk oranının azalmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Jakarta Post gazetesinin haberine göre Effendy, “Yoksul insanlar evlenmek için diğer yoksulları arayınca ne oluyor? Daha fazla yoksul haneler ortaya çıkıyor. Bu Endonezya’da bir sorun.” dedi.

Endonezyalı bakan: Zenginler, yoksullarla evlensin

ULEMA KONSEYİ MEMNUN KALDI

Din İşlerinden Sorumlu Bakan Fachrul Razi’ye seslenen Effendy, ondan bir fetva çıkarmasını ve zenginlerin yoksullarla evlenmesini salık vermesini istedi. Endonezya’da fetvalardan sorumlu kurum olarak bilinen Ulema Konseyi, bakanın önerisini memnuniyetle karşıladı.

"BİRBİRİNE YARDIM"

Konseyin Genel Sekreteri Enver Abbas, ‘birbirine yardım’ fikrinin önemli olduğunu belirterek, “Bu önerinin iki faydası var. Birincisi; yoksulluk azalacak, ikincisi de refah sadece zengin kesimler arasında yayılmayacak.” dedi.

Endonezyalı bakan: Zenginler, yoksullarla evlensin

5 MİLYON YOKSUL AİLE VAR

Bakanın açıkladığı verilere göre; ülkede 5 milyon yoksul aile bulunuyor, düşük gelirli aileler de buna eklendiğinde sayıları 15 milyona yaklaşıyor. Dünya Bankası verilerine göre de 267 milyon nüfuslu Endonezya'da yaklaşık 115 milyon kişi ekonomik olarak orta sınıfın altında bulunuyor.

Endonezyalı bakan: Zenginler, yoksullarla evlensin

EVLİLİK ÖNCESİ SERTİFİKA PROGRAMI

Öte yandan Muhadjir Effendy’nin, ‘parlak’ fikirleri bununla kalmadı. Bakan ayrıca ‘evlilik öncesi sertifika programının’ hayata geçirilmesini de önerdi. Maddi durumları iyi olmayan ancak evlenmeyi isteyen çiftlerin kabul edileceği bu eğitim programı, mesleki yetenekleri geliştirmeye ve iş bulmayı kolaylaştırmaya odaklanıyor.