Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.201
-0.72%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Enerji Bakanlığı soğuk alarmı verdi

  Yarından itibaren etkisini artıracak olan soğuk hava Enerji Bakanlığı’nı alarma geçirdi.
  • 24.01.2016 - 09:26
  Enerji Bakanlığı soğuk alarmı verdi

  Enerji Bakanlığı soğuk alarmı verdi #1

  Türkiye’de yarından itibaren daha da etkili olacak dondurucu soğuklar nedeniyle doğalgaz tüketiminin rekor seviyelere ulaşması bekleniyor. Enerji Bakanlığı, arz-talep dengesini sağlamak için bazı doğalgaz santrallerine, “yedek yakıta geçin” talimatı verdi.

  EVRENSEL TÜKETİM KATLANACAK

  Bu santraller, perşembe günü itibariyle doğalgaz yerine fueloil ya da motorin ile elektrik üretmeye başladı. Enerji Bakanlığı, pazartesi gününe hazırlanıyor. Hafta başında özellikle İstanbul dahil bazı büyük tüketim bölgelerinde, havaların daha da soğuyacağı ve evsel tüketimin katlanacağı öngörülüyor.

  Pazartesi günü artacak tüketime göre hazırlıklarını yapan Enerji Bakanlığı, ilk adımı hafta içinde attı. Yap-işlet (Yİ) ve yap-işlet-devret (YİD) doğalgaz santrallerine, “yedek yakıta” geçilmesi talimatı verildi. Bu santraller, son 4 gündür doğalgaz yerine fuel-oil ya da motorinden elektrik üretiyor.

  Enerji Bakanlığı, başlayacak haftada doğalgaz tüketimini izleyecek. Tüketimdeki gerçekleşmeler çerçevesinde gerekirse bazı doğalgaz santrallerinde elektrik üretimini daha önce olduğu gibi kısacak. Üretimin yarı yarıya düşürülebileceği belirtiliyor. Böylece, gazda arz-talep dengesi sağlanacak.

  "200 MİLYONUN ÜZERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

  Doğalgaz sektörü temsilcileri, Türkiye’deki günlük doğalgaz tüketiminin 200 milyon metreküpün üzerine çıkması ve bu durumun bir haftadan fazla devam etmesi halinde sistemde gaz sıkıntısı riskinin arttığına işaret etti.

  Gaz sektörü temsilcileri, bunun depo ve gaz kaynaklarıyla doğrudan ilişkisi bulunduğunu belirterek, “Enerji Bakanlığı, bu nedenle tüketimin bu seviyenin üzerine çıkması durumunda müdahalede bulunuyor. Sistem güvenliğini sağlıyor” dedi. Kaynaklar, kısılmaması halinde günlük tüketimin 230 hatta 240 milyon metreküpe kadar çıkabileceğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir