Enerji içeceğinde cinsel güç artırıcı madde çıktı

Enerji içeceğinde cinsel güç artırıcı madde çıktı

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın teşhir ettiği 8 firma ile ilgili yeni skandal ortaya çıktı. Bakanlık açıklamasına göre, bazı enerji içeceklerinin ve bitkisel gıda takviyelerinin içerisinde cinsel güç artırıcı hapların etken maddesi olan sildenafil olduğu ortaya çıktı.

462 İŞLETMEDE DENETLEME

Bakanlık, takviye edici gıda üretimi yapan 135 işletmede ve alkolsüz içecek üreten 462 işletmede yaptığı denetimlerin sonucunu açıkladı.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRICI HAPLARIN ETKİN MADDESİ BULUNDU

Yapılan açıklamaya göre, bazı enerji içecekleri ve bitkisel ürünlerde, cinsel güç artırıcı hapların etken maddesi olan 'Sildenafil' ve bileşenleri bulundu.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, 'Altenea Gıda Sanayi' tarafından üretimi yapılan 'Buzzer Plus' markasıyla satılan enerji içeceğinde 'Sildenafil', 'Can Meşrubat Gıda Sanayi' tarafından üretilen 'Nitromax 18' marka enerji içeceğinde 'Homosildenafil' ve yine aynı markayla piyasaya sürülen bir başka enerji içeceğinde ise, 'Dimethylhomosildenafil' maddeleri bulundu.

BAKANLIK 8 FİRMA VE ÜRÜNLERİNİ TEŞHİR ETTİ

'Nurs Lokman Hekim' tarafından üretilen 'Panax Ginsengli' marka bitkisel karışım kapsül içerisinde 'Sildenafil', 'Veysi Topuz Gıda Maddeleri Sanayii' tarafından üretilen 'Themra' marka macunda ise, yine cinsel güç artırıcı hapların etken maddesi olan 'Sildenafil' çıktı.

Cinsel güç artırıcı hapların, erkeklerde görülen sertleşme sorununa karşı kullanıldığı, bu ilacın etken maddesinin sildenafil sitrat olduğu belirtildi.