Erdoğan: Bakan Şahin'in İran'a PKK çıkışı ağır oldu

Erdoğan: Bakan Şahin'in İran'a PKK çıkışı ağır oldu

Başbakan Erdoğan, İspanya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terörle mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, İçişeri Bakanı İdris Naim Şahin'in İran'la ilgili sözlerini ise eleştirdi: "O ifade biraz ağır oldu"

İşte Başbakan Erdoğan'ın o açıklamalarından satır başları:

"BASK, ETA, IRA TÜRKİYE'DEKİLERİN BENZERİ DEĞİL"

"Bakın, İspanya'da Bask, onları konuştuk. Zapatero'nun yerine gelen yeni liderleriyle konuştuk. Ne yaptınız dedim. Çok açık silahı bıraktırdık. Siyasetten çektik diyor. Bunlar siyasetteydiler, siyaseti de bunlar siyasete yakışır şekilde yapmadı. Aynen bizdekiler gibi. Şu anda zaten bizdeki gibi değil sayıları. Şu anda diyor, iş yoluna giriyor. Bitecek bu iş diyor. Şu anda IRA da, BASK da, ETA da hepsi Türkiye'dekilerin benzeri değil. Medyada sık sık atıf yapılıyor ama çok farklı. Eğer siyaseti terörize edersen önünü kaparlar. Siyaseti siyaset gibi yaparsan herkes de seni alkışlar.

"EYLEM OLURSA OPERASYON SÜRER"

Silah bırakıp farklı yerlere gitmek isteyenler varsa olabilir. Biz düşüncemizi söylüyoruz. Silahların susması değil bırakılması. Susma olmaz. Kandil'de duruyorsa dursun orada. Eylem olursa aynı şekilde operasyonlarımız sürer.

"BAKAN ŞAHİN'İN İRAN'A PKK TEPKİSİ AĞIR OLDU"

İran'ın da destek verdiği ifadesi biraz ağır olur. İran'ın içinde PJAK var. O da PKK'nın kolu. Bizim İran'a söylediğimiz şudur; Şu anda, İran, PJAK'a karşı geçmişte verdiği mücadeleyi vermiyor. Orda yumuşama var. Burada ortak mücadele platformunun sürmesini isteriz."