Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.079
2.44%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 16 C

  Erdoğan Çankaya Köşkü'ne taşınacak mı

  Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Çankaya Köşkü'ne taşınıp taşınmayacağı da merak konusu haline geldi.
  • 15.08.2014 - 08:50
  Erdoğan Çankaya Köşkü'ne taşınacak mı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10 Ağustos’ta yapılan seçimin ardından Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle birlikte Çankaya Köşkü'ne taşınıp taşınmayacağı merak konusu haline gelmişti. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başbakanlığı döneminde kullandığı evinden taşınacağını açıkladı.

  Erdoğan Çankaya Köşkü ne taşınacak mı #1
  Ancak yeni Cumhurbaşkanı Erdoğan ile  Çankaya’nın  yeni hanımefendisi (First Lady) Emine Erdoğan'ın, Çankaya Köşkü'ne mi yoksa Gül ve eşinin tercih ettiği sonradan Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilen eski Dışişleri konutuna mı taşınacağı yeni merak konusu haline geldi.

  HEM KONUT HEM DE ÇALIŞMA BİNASI OLARAK KULLANILIYORDU

  Çankaya Köşkü, Atatürk'ten sonra Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen sırasıyla İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal, ve Süleyman Demirel'e hem konut hem çalışma binası olarak hizmet verdi. Köşk, yeni hizmet binasının tamamlanmasıyla Demirel ve Sezer tarafından yalnızca ikametgâh olarak kullanıldıGül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde ise Çankaya Köşkü ikametgah olarak kullanılmadı. Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Dışişleri Konutu'nu ikametgah olarak kullanmayı tercih etti. Bu konut, Dışişleri Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı'na verilerek, böylece Cumhurbaşkanlığı yerleşkeleri içine alındı.

  ''GELENİMİZLE GİDENİMİZLE OLAY FARKLI BİR YERDE''

  Erdoğan, şunları söyledi: "Ev konusunda da herhalde Subayevleri olmaz. Çünkü artık gelenimizle  gidenimizle olay farklı bir yerde. Bu Türkiye'nin vizyonudur, burada temsil söz  konusu. Mevcut yerde eşim sürekli görüşmelerini resmi konutta yapmıştır, biz de  orayı kullanmadık ama bütün resepsiyonlarımızı dar şartlar altında orada verdik. 

  ''OLAY FARKLI OLACAK''

  Bundan sonraki süreçte olay farklı olacak. Gerek başbakanın şartları, gerek  cumhurbaşkanının şartları daha farklı olması lazım. Çünkü bu Türkiye'nin  vizyonudur. Türkiye bir yerlere mesajını verirken şunu unutmayalım ki bu duruş,  bu vizyon bütün dünyada, ülkelerde farklı bir cazibe oluşturmaktadır. Onun için  önümüzdeki süreci 2023'e kadar çok iyi işlememiz lazım. Türkiye'nin belirlediği  2023 vizyonuna da ulaşması lazım." 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir