Euro
15.2653
-0.24%
Dolar
13.4745
-0.24%
Altın
798.1410
-0.29%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
495.412
0.20%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Erdoğan Dersim belgelerini açıkladı

  Erdoğan Dersim belgelerini açıkladı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan genişletilmiş il başkanları toplantısında Dersim belgelerini açıkladı..
  • 23.11.2011 - 10:50

  Erdoğan Dersim belgelerini açıkladı #1

  Başbakan Erdoğan konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yüklendi. Dersim Belgeleri konusunda CHP liderinin Ermeni diasporası benzetmesine çok sinirlenen Erdoğan, 'Beni Ermeni diasporasıyla aynı kefeye koyanların alnını karışlarım. Bu senin haddin değil' dedi.

  Erdoğan ardından Başbakanlık arşivlerinden ve yazar Necip Fazıl Kısakürek'in kitabından Dersim'de yaşanan katliamlarla ilgili 4 belgeyi tek tek gösterdi. Erdoğan'ın sözleri toplantı salonunda uzun süre ayakta alkışlandı.

  İşte Erdoğan'ın toplantıdaki konuşmasından satır başları:

  DERSİM BELGELERİ

  Tarihi hiçbir olayı siyasi rant olarak kullanmaya tenezzül etmedik. Faili meçhullerle yüzleşmeden, demokrasinin sürdürülemeyeceğini biliyorduk. Siyasi vesayetle yüzleştik. Asimilasyonla yüzleştik, söylenemeyenleri söylemeden Kürt meselesinin çözülemeyeceğini biliyorduk. İnkar politikalarını biz bitirdik. Bu iktidarın politikalarında ne ret ne de inkar politikaları vardır. Biz her şeyle yüzleştik. Kendi tarihiyle yüzleşemeyenler bir gelecek inşaa edemez. Bilinçlerinin altını süpürmeyenler gelecek adına proje üretemez söz söyleyemezler. Kendi tarihini sorgulayamayanlar başkalarını sorgulayamazlar. 2009 yılında Meclis'te konuşan CHP Genel Başkan yardımcısı; Dersim isyanında analar ağlamadı mı diyerek tarihi bir acının küllerini kaldırıdı. O dönem CHP grup başkanvekili Kılıçdaroğlu önce sessiz kaldı. Sonra gereğini yaptı. Ardından çark ederek Analar ağlamadı mı diyen arkadaşına sahip çıktı. Onun için millet sana çarkçı Kemal dedi. Sen klavuzlarını iyi seçemedin.

  ERDOĞAN'IN DERSİM ÖZRÜ - TIKLA İZLE

  SENİN ALNINI KARIŞLARIM

  Size Necip Fazıl Kısakürek'in Son Devrin Din Mazlumları isimli kitabını göstermek istiyorum. Yakın tarihimizin karanlık sayfalarına ışık tutuyor. Resmi tarihin bilinmeyenlerini burada gördük. Bu kitap zaman zaman yasaklandı. Toplatıldı. Gençlikten uzak tutulmak istendi. İşte benim de kulaktan dolma anlatıların ötesinde Dersim'le tanışmam bu eserle olmuştur. Milletvekilimiz sizin aşiretinizden bahsetti. Kürt dememiştir, Ermeni dememiştir. Dersimlileri din mazlumları adı altında insani bir trajediyi bize açıklamıştır. Sen beni Ermeni diasporasıyla aynı yere oturtmaya çalışıyorsun. Sana yazıklar olsun. Beni Ermeni diasporasıyla aynı kefeye koyanın alnını karışlarım.

  Dersim'e yapılan operasyon bir isyanın bastırılması olarak vicdanlarda durum farklı adlandırılıyor. Diyap Ağa'dan hiç kimse bahsetmiyor. Dersim'de adım adım çerçevesi çizilmiş bir operasyon var. Bakın şu rapor; sadece 100 adet bastırılarak gizli olarak başka yerlere ulaştırılmıştır. Bakınız Başbakanlığın arşivi açıktır. Sayın Kılıçdaroğlu görmek istiyorsan buyurursun incelersin. Oranın ilkeleri ne ise bu konudaki bilgisizliğini giderirsin. 

  Ne var bu raporda? Sadece bir kaç cümleyi ifade ediyorum: 1926 yılındaki Hamdi Bey'in raporuna gönderme yapılıyor. Dersim Türkiye için bir çıbandır. Bu çıban üzerinden bir ameliyat yapmak farzdır deniliyor. Adeta olmazsa olmaz olarak ifade ediyorlar. 201'inci sayfasında 'Dersim, cehalet, ve Kürtlüğün bulaştığı tehlikeli bir çıbandır. Ameliyat şarttır. Silah toplamak ve ıslahat şarttır.' deniyor. Göç ettirilecek aşiretlerin listesi de var.

  İŞTE O BELGELER

  BELGE 1

  Yıl 1935. Kanunun adı Tunceli vilayetinin idaresi hakkında.. O zaman sadece Tunceli'yi de kapsamıyor. Kanunun ilk maddesinde şu belirtiliyor; Kor. Komutan rütbesinde bir Vali seçilir ve yasada çok önemli haklar tanınıyor. Gerek görürse aileleri bir yerden bir yere götürülebilir. Hemen infazı da yapabiliyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu haberin var mı bunlardan? Var da cevap veremiyorsun.
  1937-1938-1939 yılllarında maalesef Dersim'de büyük bir felaket yaşanıyor. Çocuklar kadınlar katlediliyor.

  Muhsin Batur, o dönemde asker. Aynı zamanda CHP'nin.. Yani o dönemde başka partiler yok. Sadece CHP var..

  Ben yeni CHP'yim diyorsun ama onu eleştiremiyorsun. Dersim olayları sırasında orada asker olan Batur şu ifadeleri kullanıyor: "..Okuyucularımdan özür diliyor ve yaşantımın bu bölümünü anlatmaktan kaçınıyorum..."

  Bir köy halkı önce kurşunlanıyor sonra buğday sapları üzerinden yakılıyor. Malazgirt halkı doğranmakta.. 20 çocuğu alıp bir derenin kenarında saklıyorlar. Çocukların öldürülme emri veriliyor ama emri yerine getirecek kişi bulunamıyor. Nihayet kara suratlı bir adam bulunuyor ve 20 masumun işi bitiriliyor. Murat suyunun kandan kıpkırmızı aktığını görenler olmuştur. Seyit Rıza'nın yaşadıkları yürek burkuyor. 

  Senin anlayışına bunlar mı ters düşüyor? İhsan Sabri Çağlayangil şöyle anlatıyor: Seyit Rıza: 40 liram var. Oğluma verin. Fındık Hafız'ın idamı sırasında Seyit Rıza görmesin diye ben arabanın arkasına çektim. Evladı kerbelayız. Biz hatasısız. Ayıptır, Zulümdür, Cinayettir diyor. Sayısı bugün dahi bilinmeyen binlerce insan katlediliyor. Binlerce insan batıya göç ettiriliyor. Bu birinci belge. Rahatsız mı oldun Kılıçdaroğlu? CHP'nin geçmişinde bunlar var! Hamdolsun bizim geçmişimizde bunlar yok.

  BELGE 2

  DEVLET ADINA BEN ÖZÜR DİLİYORUM

  8 Ağustos 1939 tarihli bir belge. Jandarma umum komutanlığından yüksek bir makama gönderilmiş. Dersim'e yapılan müdahalenin bilançosu veriliyor. Ekte de bir cetvel var. Ölü diri teslim olanların rakamları: 1936-37-38-39'da toplam 13 806 kişinin öldürüldüğü ifade ediliyor. Deprem felaketinden bahsetmiyorum. Öldürülenlerden bahsediyorum. Belgenin altındaki imza Dahiliye nazırı Faik Öztrak. Sayın Kılıçdaroğlu nasıl kaçarsın? Devlet adına bir özür dilemek gerekirse ben buradan özür diliyorum.

  CHP adına özür dilemek zorunda olacak kişi de sensin. Hadi onurunu kurtar.

  BELGE 3

  23 Aralık 1938: Tunceli'den 11 bin 683 kişinin sürüldüğünü, 2000 kişinin daha sürülmesini belirten Bakanlar Kurulu kararında Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Başbakan Celal Bayar'ın imzası var. Anma törenleri yapan sensin. Bütün bu sürgün ve ölümlerin altında imzaları var. Havadan bombardımanın altında imzası var. Atatürk'ün ölümünden bir ay sonra İnönü Cumhurbaşkanı Celal Bayar Başbakan. 

  Alttaki imzalardan birisi de benim dikkatimi çekti: Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya. İskilipli Hoca'yı idam eden Kel Ali lakaplı Hakim. 

  3 Mayıs'ta ne oldu? CHP'li belediye, Kel Ali'nin adını parka verdi. CHP lideri de Afyon'da Ali Çetinkaya'ya sahip çıktı. Sizin kahramanlarınız bunlarsa bu ülke biter be. Bizim kahramanlarımızın alnı ak. Hadi bunu da sahiplen bakalım. Ama yüzü yok sahiplensin! Dersim'de operasyonlarında Ali Çetinkaya'nın imzası var.

  BELGE 4

  27 Eylül 1938. Sason bölgesinde 384 kişinin öldürüldüğü sağ tutulanların ise sürgün için hazır tutulduğu ifade ediliyor. İmza kim biliyor musunuz? İçişleri Bakanı Şükrü Kaya..

  Ben fazla vakit almamak için aradan bir kaç tane belge seçtim. Hakkı teslim et. Ama edemezler. Bunların siyaseti doğruluk üzerine değil. Dersim yakın tarihimizdeki en acı olaylardan biridir. Dersim CHP hükümetlerinin 10'larca faciasından en kanlısıdır. Dersim faciası karşısında özür dileyecek olan AK Parti hükümeti değil CHP'dir. CHP'nin Tunceli vekilleri ve Genel Başkanı'dır.S ayın Aygün çıktı açıklama yaptı, linç kampanyası başladı. CHP Genel Başkanı grup kürsüsünden seviyesiz ifadelerle bu işle yüzleşebileceğini sanıyor. AK Parti'yi susturmaya gücü yetmez. Biz karanlıkları aydınlatmaya çalışıyoruz. Kılıçdaroğlu CHP için bir fırsattır. Partisinin geçmişiyle yüzleşmelidir. Bir mağdur olarak da bunu araştırmalıdır. Sultan Abdülmecid'le Halife Abdülmecid'in aynı kişi olmadığını anladılar. Burada da bir çark olduğu için iyimser bir gelişme olduğunu görüyorum.

  Mehmetçiğim, (Başbakan burada Mehmet Metiner'e sesleniyor) sen artık bu topa girme. Gerek yok.

  İZMİR'E OPERASYON

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bir operasyon var. Yargı gereğini yapacaktır. Bu Tayyip Erdoğan'a yapılıyor da sana niye yapılmasın? Benim hakkımda 57-58 dosya hazırlandı. Bütün bunların yanında benim içeri girişimi belediye başkanlığımla ifade etmeye çalışıyorlar. Okuduğum şiir de talim terbiye kurumunun onayından geçerek devletin kitaplarında yayınlanan şiirdi. O cezayı onaylayanlar kimlerdi? CHP'nin parti üyesi kişilerdi. Onlar da belli bir inanç ve meshebin mensubu kişilerdi.

  CHP lideri belediye başkanlığı adaylığı döneminde öyle şeylerle uğraştı ki Kağıthane'ye Kağıttepe dedi. Sonra oyunu kullanmayı unuttu. Daha anlatmayayım değil mi? Kapatayım bu konuları..


  

  Görüş Bildir