Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
560.892
-2.30%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C
  Erdoğan: Hükümet kurma görevi seçimin birincisine verilir

  Erdoğan: Hükümet kurma görevi seçimin birincisine verilir

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  • Ajanslar
  • 14.06.2015 - 02:28

  Erdoğan: Hükümet kurma görevi seçimin birincisine verilir #1

  7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendiren Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

  "Milli iradenin tecellisine şu anda bütün siyasi partiler zaten saygı gösteriyor. Sonuçlara hep beraber saygı duymak durumundayız"

  "Halkın yüzde 52’sinin oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanının, Cumhurbaşkanlığı makamının tartışma konusu yapılmasını doğru bulmam. Bu milli iradeye saygısızlık olur. Milli iradeye saygı, yüzde 52’ye de saygı göstermeyi gerektirir. Zira Cumhurbaşkanına bu görevi de bizzat millet vermiştir. "

  "BİRİNCİ DE BELLİ, İKİNCİ DE"

  "Rakamlar ortada. Bu seçimin birincisi bellidir. İkincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü bellidir. En küçüğü en büyük gösterme gayreti siyasi acemiliktir. Ülkenin geleceği açısından da müspet bir yaklaşım değildir. Ben öteden beri çoğunluğun azınlığa tahakkümünü doğru bulmadım, hakeza azınlığın çoğunluğa tahakkümünü de doğru bulmadım. Seçimden sonra, bazılarının azınlığın çoğunluğa tahakkümünü teşvik eder bir tutum sergilemesini yanlış buluyorum. Buna ulusal ve uluslararası düzeyde bazı medya kuruluşları da dahil. Bu milli iradeye de, ülkemize de saygısızlık olur. Bundan kaçınmak lazım."

  "İKİ PARTİ DE KURAMAZSA TEKRAR SEÇİM"

  "Her şey mecrasında cereyan ederse, koalisyon yapılırsa, problem olmaz. Ama diyelim ki seçimlerden birinci çıkan parti bunu başaramadı, ikinci de hükümeti kuramadı... Bu durumda, tekrar sandığa gitmek kaçınılmaz . Ben buna ‘erken’ değil ‘tekrar seçim’ diyorum. Ülkemizin yatırımlarının, uluslararası ilişkilerimizin kesintiye uğramaması için hükümet bir an önce kurulmalı. "

  "LİDERLERİ HAFTAYA DAVET EDEBİLİRİM"

  "Görevlendirmeyi yapmadan önce liderlerle görüşmek gibi bir planım var. Her birini ayrı ayrı davet edip görüşlerini almak istiyorum. Buna yemin töreninden önce de başlayabilirim. Kendilerini önümüzdeki hafta davet edebilirim. Abdullah Gül ile süreci konuştuk. Bir an önce hükümetin kurulmasının iyi olacağını ifade etti. Aynı kanaatteyim."

  "BAYKAL İLE MECLİS'İ KONUŞTUK"

  "Görüşmenin içeriği genel hatlarıyla basına da yansıdı. Kendisini davet etmemin sebebi, en yaşlı üye sıfatıyla TBMM’nin açılışını yönetecek olması. Ayrıca gerek parlamento, gerekse koalisyonlar konusundaki ciddi tecrübeleri... Herkes milli iradenin çizdiği istikamette adımlar atmalı. Kimse süreci farklı istikamette zorlamamalı. "

  "SEÇİM SİSTEMİ TÜMÜYLE ADİL DEĞİL"

  "Başbakanlığım dönemimde barajın yüzde 5’e düşürülüp daraltılmış bölge sistemine geçilebileceğini ya da tamamen kaldırılıp dar bölge sisteminin benimsenebileceğini belirttim. Sistemde, Ankara’da 116 bin oyla bir milletvekili seçilirken, Bayburt’ta 27 bin, Tunceli’de 32 bin oyla seçiliyor. Yani mevcut sistemin adil olduğu söylenemez. "

  "SİYASİ AHLAK GEREĞİ, EN FAZLA OY ALAN PARTİYE HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ VERİLİR"

  Erdoğan, hükümet kurma sürecinde görüşmesi gereken, söyleyecek sözü olan, istifade edilebilecek herkesle görüşebileceğini de kaydetti:

  "Yemin törenleri sanırım ayın 24’ü, 25’i gibi biter. Meclis başkanlık divanının belirlenmesinin akabinde görevlendirme yapılır. Net söyleyeyim, siyasi ahlakım gereği, en fazla oyu olan siyasi partinin genel başkanını görevlendiririm. "

  "İNŞALLAH UZAMAZ"

  "Gelişmeleri hep beraber göreceğiz. O kuramazsa, yine siyasi ahlakım gereği, görevi bu kez de en fazla oy almış ikinci partinin genel başkanına veririm. Malum o noktada 45 günlük bir süreç var. İnşallah uzamaz. "

  "SANDIK KARARI VERDİ"

  "Sandık koalisyonu işaret etmiş, herhangi bir partinin tek başına iktidar olabilmesine izin vermemiştir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir