Erdoğan ile Arınç kriz sonrası ilk kez bir araya geliyor

Erdoğan ile Arınç kriz sonrası ilk kez bir araya geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, öğrenci evleriyle ilgili çelişkili açıklamalarının neden olduğu hükümet içi krizin ardından ilk kez bu sabah resmi bir törende aynı ortamda bulunacak .

AYNI PROTOKOL SIRASINDA OTURACAKLAR

Milliyet'in haberine göre, Erdoğan ile Arınç, eğer programlarında değişiklik yapmazlarsa bu sabah 10 Kasım nedeniyle düzenlenecek Atatürk'ü Anma Programı'nda aynı protokol sırasında oturacak

İLK TÖREN ANITKABİR'DE

Milli mücadelenin büyük kahramanı ve modern devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bugün tüm Türkiye'de düzenlenecek tören ve programlar ile anılacak. Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de yapılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki heyet, bu sabah Anıtkabir'e çıkacak. İkinci önemli tören ise Milli Kütüphane'nin Konferans Salonu'nda düzenlenecek. Bu törene; Gül'ün yanısıra Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Arınç, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Profesör Derya Örs katılacak. Törenin ev sahipliğini Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu yapacak.

NELER YAŞANDI?

Arınç, ögrenci evleriyle ilgili tartışmaların ardından Belgrad gezisi sırasında TRT Türk'teki programda Türkiye gündemini sarsan açıklamada bulunmuştu. Arınç, 'Başbakanımıza dost, kardeş olarak seslenmek isterim, ikimizin sözleri arasındaki çelişkiyi düzeltmesi, Başbakan ile Hükümet Sözcüsü arasındaki çelişkinin izah edilmesi Başbakan'dan beklenmektedir. Bence de çok doğru olan düşüncelerini Başbakan açıklamalı. Eğer kendi içimizde konuştuk ve değerlendirdiysek ben hükümet sözcüsü olarak çıkar çok güzel bir şekide açıklarım. Başbakanımızın çocuklarımızın üzerinden söylemek istedikleri bu. Ama onun gerekirse yasal düzenleme yaparız demesi, ardından gayretkeş bir valimizin bu sözlerin üzerine atlaması çok doğru bir davranış değil" demişti. Erdoğan ise Arınç'ın bu sitem dolu sözleri karşısında medya önünde konuşmayacağını dile getirerek, "Bir sıkıntı varsa aramızda görüşürüz' diye tepki göstermişti.

KRİZ SONRASI İLK BULUŞMA

Erdoğan ile Arınç, Türk siyasi tarihine geçecek bu gelişmenin ardından ilk kez bu sabah aynı ortam içinde yer alacak. Eğer programlarında bir değişiklik olmazsa Erdoğan ile Arınç, Milli Kütüphane'deki törende aynı protokol sırası içinde oturacak. Bu nedenle gözler, bu sabah yapılacak bu toplantıda Erdoğan ile Arınç'ın birbirine yaklaşımına ve törende oluşacak görüntüye çevrildi.

Program gereği Gül, Erdoğan ve Arınç yanyana törende yer alacak.