Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.682
-0.18%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Erdoğan: IŞİD'e neden DEAŞ diyorum

  Erdoğan: IŞİD'e neden DEAŞ diyorum

  Paris'te Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD'e neden DEAŞ dediğini açıkladı.
  • 31.10.2014 - 16:56

  Erdoğan: IŞİD e neden DEAŞ diyorum #1

  Bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Paris'e yaptığı resmi ziyaretinde bir ilk yaşandı. Daha önceki tüm açıklamalarında Irak Şam İslam Devleti Terör Örgütü'nden Türkçe'de kullanılan kısaltılmış adıyla, yani "IŞİD" olarak bahseden Erdoğan, Hollande ile yaptığı ortak basın toplantısında örgüt için "DEAŞ" terimini kullandı.

  "NEDEN DEAŞ DEDİM?"

  Basın açıklamasının ardından Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde konuşma yapan Erdoğan, IŞİD'e neden DEAŞ dediğine açıklık getirdi.

  Örgütün İslam'la hiçbir alakası olmadığını kaydeden Erdoğan, IŞİD'i İslam adıyla yan yana getirmek istemediğini bu yüzden açılımında açıkça "İslam Devleti" geçen IŞİD yerine Arapça kısaltması olan DEAŞ'ı (DAESH) tercih ettiğini belirtti.

  İŞTE ERDOĞAN'IN O SÖZLERİ

  "Türkiye'nin asla DEAŞ (IŞİD) gibi bir terör örgütüne destek vermek gibi bir yanlışı olmamıştır. Bazıları DEAŞ'ı İslami örgüt gösterme gayretine giriyor. Kusura bakmasınlar İslam, anlamı barış olan kelimeden türemiştir. Anlamı barış olan bir din asla teröre müsade etmez. Ve DEAŞ bir terör örgütüdür. Dikkat edin IŞİD ismini de kullanmıyorum DEAŞ diyorum."

  Erdoğan: IŞİD'e neden DEAŞ diyorum İZLE

  FRANSA HÜKÜMETİ DE KAMPANYA BAŞLATMIŞTI

  Terör örgütünden bahsederken daha önceki açıklamalarında hep "IŞİD" kısaltmasını kullanan Erdoğan'ın Paris'te bunu değiştirmesi tesadüf değil. Çünkü Fransa hükümeti resmen, örgütün adından "DEAŞ" olarak bahsedilmesi için kampanya başlatmıştı. DEAŞ (DAESH), terör örgütünün Arapçasının (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham) ilk harflerinden oluşuyor.


  Görüş Bildir