Petrol
92.69
0.00%
Euro
18.2449
0.00%
Dolar
17.9241
0.06%
Altın
1.023
0.17%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
433.431
-0.38%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya'yı görüştü

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya'yı görüştü

  Moskova'da devam eden görüşmelerle ilgili yeni bir bilgi aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, problem olmadığını söyledi.
  • AA
  • 13.01.2020 - 16:33
  • Güncelleme : 13.01.2020 - 16:33

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Gıuseppe Conte'yi Beştepe'de ağırladı. İkili ve heyetler arasın görüşmelerin ardından iki lider, ortak basın toplantısında kameralar karşısına geçti.

  "AZ ÖNCE BİLGİ ALDIM..."

  Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova'da devam eden Libya görüşmelerinin sorulması üzerine, "Moskova'daki görüşmeler devam ediyor. Zannediyorum ki akşam saatlerinde bu görüşmeler herhalde nihayete erecektir. Olumlu istikamette devam ettiğini az önce arkadaşlarımdan bilgi aldım.

  Erdoğan: Moskova'daki görüşmeler olumlu geçiyor VİDEO

  BM'NİN LİBYA'DA GÖREVLENDİRME YAPMASI

  Libya'da yaptığım görüşmelerden sonra gerekirse BM'nin görevlendirme yapması, ateşkes sürecinin güçlü bir şekilde devamı bakımından gözlemci olma noktasında isabetli olacaktır.

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #1

  BERLİN'DE YAPILACAK TOPLANTI

  Berlin'de ateşkes sürecini çok daha güçlü hale getirmek için bir araya geleceğiz. Temennim odur ki, bu süreçte de Libya'daki son gelişmeler son bulur ve noktayı orada koymak suretiyle barışın Libya'da hakim olmasına yardımcı olur." ifadelerini kullandı.

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #2

  Erdoğan'ın açıklamalardan satır başları;

  "Ağrılıklı olarak Libya'daki gelişmeleri ele aldık. Libya dışında da Suriye konusu ve ikili gelişmelerimizi değerlendirdik. Bu hafta sonu Berlin'de yapılacak zirveyle ilgli olarak bizler de katılma noktasında kararlığımız var. Malumunuz ateşkes dün gece yürürlüğe girmiş oldu. İlgili tüm tarafların katılımıyla görüşmeler devam ediyor. Ateşkesin kalıcı bir hale gelmesi için gayret gösteriyoruz. İdlib'de ateşkese yönelik çalışmalarımızda İtalya'nın desteğini desteklediğimizi de vurguladık. Sayın Conte'ye AB'den beklentilerimizi de aktardık. Bu ziyaretim iki ülke ilişkilerine olumlu yansıyacağına inanıyorum. Turizm noktasında beraber neler yapabiliriz bunların üzerinde durduk. Libya'da ateşkesin kısa sürede imzalanmasını isitiyoruz."

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #3

  İtalya Başbakanı Conte'nin açıklamalarından satır başları;

  "Libya'da ateşkesin sağlanmasını umut ediyoruz. Ortak amaçlarımız var. Koordine şekilde bilgi alışverişi yapıyoruz ve aynı gündeme sahibiz. Sürekli bir sonuca ulaşmaya çalışmalıyız. Libya'da ateşkes çok kısa süreli bir çözüm alabilir eğer ortak bir çözüm bulunamazsa. Dün Sayın Merkel ve Sayın Putin ile de görüşme fırsatı buldum. İtalya'nın pozisyonu her zaman net. Bu bize kredibilite sağlıyor. Libyalılar refah istiyorlarsa, müreffef olmak istiyorlarsa İtalya ile ittifak olacaklar. Onların bağımsızlığına zarar verecek hiçbir şeyi İtalya kabul etmeyecektir. Bizler özellikle de Türkiye bu çözümün bir parçası oluyor. Libya ve Orta Doğu bölgenin güvenliği, İtalya'nın güvenliği için çok önemli. İtalya, personel ve donanma açısından da terörle DAEŞ'le mücadele açısından en çok güçlü olan ülkelerden biridir. Berlin süreci Libya için önemli bir fırsat."

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #4

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #5

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #6

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #7

  Erdoğan ve İtalya Başbakanı Libya yı görüştü #8  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir