Euro
14.3942
-0.52%
Dolar
12.7394
-0.6%
Altın
731.18
-0.52%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
730.718
0.38%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C
  Erdoğan Obama ile görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı

  Erdoğan Obama ile görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı

  Cumhurbşakanı Erdoğan, NATO Zirvesi'ne ilişkin izlenimlerini ve ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin perde arkasını anlattı.
  • 07.09.2014 - 04:03

  Erdoğan Obama ile görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı #1

  NATO zirvesi çerçevesinde Galler’in başkenti Cardiff’te temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikili görüşmeleri arasında en dikkat çekeni ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşme olmuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama ile görüşmesinin arka planını dönüş yolunda gazetecilere anlattı. Erdoğan'ın sorulara yanıtları şöyle:

  OBAMA GÜLEN HAKKINDA BİLGİ VE BELGE İSTEDİ

  Paralel Yapı lideri Gülen'in iadesi ya da sınırdışı edilmesi konusunda Obama'nın tavrı ne oldu?

  İstihbarat örgütlerimizin daha sıkı irtibat haline girmesi, ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının üzerinde durulmasının gereğini özellikle kendilerine hatırlattık. Ayrıca dışişleri bakanlarımızın çalışmalarıyla da süreci takip edeceğiz. Temenni ederim ki gerek Türkiye'deki gelişmeler ve gerekse kendilerindeki gelişmeler çok daha farklı neticelerin doğmasını sağlayabilir. Onların yaklaşımı, belge, bilgi neler varsa bunların aktarılması istikametinde.

  Devlet liderlerinin yasadışı dinlenmesini kanıt kabul etmedi mi?

  Bunu duymak başka bir şey, bunu belgeleriyle aktarmak başka bir şey.

  Obama ile bir soğukluk olmuştu. Bunu da konuştunuz mu?

  Siyasette geçmiş geçmişte kalır. Mevlana'nın dediği gibi "Dünle beraber gitti cancağızım şimdi yeni şeyler söylemek lazım."

  FİLİSTİN İÇİN NATO'NUN BİR ŞEY YAPMASI LAZIM

  Filistin meselesi gündeme geldi mi?

  Bunu ben özellikle konu ettim. Ve Filistin’deki ateşkesin kalıcı olması noktasında NATO’nun yapabileceği birçok işin olduğunu ve Filistin’deki 2300’e yakın ölüm hadisesi, bunların 50 civarında olanı ülkemizde hastanelerde tedavisi yapıldı. Bunların bir kısmını kendim bizzat ziyaret ettim. Konuşmamda oradaki tabloları gündeme getirdim. Bu konuda NATO’nun bir şeyler yapması lazım, BM Güvenlik konseyiyle yapılacaksa orayla. Artık burada bu ablukanın kaldırılması suretiyle Filistin halkının dünyaya açılmasını sağlamanın önünü açmak gerekir.

  IRAK'A YENİ HÜKÜMET ŞART

  Irak konusunu da ele aldınız mı?

  Irak'ta 11 Eylül'e kadar yeni hükümetin kurulabilmesi anlayışı var. Bize düşen görevler var. Kürtler, Sünniler ve Türkmenler konusunda sıkıntılar aynı noktada. Bunu gidermek ve Irak'ın bir hükümete kavuşması sağlanmalı.

  Suriye'deki gelişmeler?

  Üzerinde önemle durulan bir konu. Türkiye büyük bir yük aldı. 1 milyon 250 bin sığınmacıya ev sahipliği yapılması çok önemseniyor.

  IŞİD'e batıdan katılımlar?

  Bu konu hepsini rahatsız ediyor. "Bunun önünü nasıl alacağız?" sorusuna cevap arıyorlar. Bizim sınırımızı geçmek isteyenlerdan bir kısmını sınır dışı ettik.

  PUTİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

  Ukrayna ile ilgili hangi noktadayız?

  NATO, Ukrayna konusunda çok hassas. Ateşkes kalıcı hale gelirse, Ukrayna çabuk toparlayabilir. Devlet Başkanı Poroşenko başarılı bir siyasetçi. Rusya lideri Putin üzerine düşeni yaparsa bölge huzuru yakalar. Kırım Tatarları noktasında sıkıntımız var. Cemiloğlu ve Rıfat Çuvarov'un Kırım yasağının kaldırılmasını Putin'e söyledik. Poroşenko bu arkadaşlarımızı partisinden aday gösterecek. Bu Kırım için bir kazanım.

  CAMERON GOLÜMÜ BEĞENDİ

  İngiltere Başbakanı Cameron ile eğlenceli bir anekdot yaşanmış...

  Cameron, bizim Başakşehir Fatih Terim Stadı'ndaki maçta attığımız golleri izlemiş. İkinci gole hayran kalmış. "Bizim takıma da biraz destek olsanız" diye takıldı.

  ALMANYA'NIN TÜRKİYE'Yİ DİNLEMESİ

  Şansölye Merkel'e dinlemeler konusunu gündeme getirdiniz mi?

  Getirdik. İstihbarat örgütlerimizi görevlendirme kararı aldık. Kendileri de gerekli talimatı verecek. İstihbarat örgütlerimiz birbirleriyle daha hassas görüşme halinde olacak. Dost ülkeler bu tür konularda hassasiyetlerini korumalı.

  Merkel, dinleme konusunda gerekçe açıkladı mı?

  "İstihbarat örgütlerimiz bu işi görüşmek suretiyle nedir, ne değildir, bütün detaylarını, birbirlerine aktarsınlar" dedi. MİT müsteşarımızla onların istihbarat güçleri bir araya gelecek.

  FRANSA İLE İLİŞKİLERİMİZ İLERİ SEVİYEDE

  Türkiye'nin Çin ile yaptığı füze savunma sistemi görüşmeleri zirveye yansıdı mı?

  Ortak üretim ve knowhow meselesinde bazı uyuşmazlıklar çıktı. Görüşmeler sürüyor. Ama ikinci sıradaki Fransa yeni teklifle geldi. Fransa ile de görüşmelerimiz sürüyor. Burada ülkemizin çıkarı ve ortak üretim çok önemli.

  İkili görüşmeleriniz arasında öne çıkan temas hangisi?

  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile çok heyecanlı bir görüşmemiz oldu. Fransa- Türkiye ilişkileri Hollande döneminde hiçbir dönemde olmadığı kadar ileri bir seviyeye geldi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir