Euro
15.2693
0.83%
Dolar
13.4529
0.57%
Altın
792.8800
0.37%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
525.378
-8.99%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  Erdoğan: Patriotların yerini TSK belirleyecek

  Başbakan Erdoğan, NATO'dan alınacak Patriot savunma sisteminin TSK'nın belirleyeceği yere kurulacağını söyledi.
  • 22.11.2012 - 08:41
  Erdoğan: Patriotların yerini TSK belirleyecek

  Erdoğan: Patriotların yerini TSK belirleyecek #1

  D-8 zirvesine katılmak için Pakistan'a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

  İsrail'in Gazze saldırısıyla ilgili "Gazze ile ilgili süreci yakından takip ediyoruz. Temennim aynı durumun tekrar yaşanmaması." ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin NATO'dan Patriot talebiyle ilgili olarak da "Sayısal olarak buraya ne kadar NATO askeri ve gerekli ekipman gönderirler henüz belli değil. Sınırda Patriot yerleştirilmesi savunma esaslıdır. Nereye yerleştirileceğini TSK belirleyecek.." diye konuştu.

  İşte Erdoğan'ın o açıklamaları

  "GAZZE'DE 48 SAAT İÇİNDE NETİCE ALINDI"

  “Ateşkes, geleceğe yönelik görüştüğümüz süreçti. 48 saat içinde netice alındı, ateşkes temin edilmiş oldu. Ömer Bey’i ve MİT Müsteşarı’nı orada bıraktım, onlar süreci takip etti. Dışişleri Bakanım Ahmet Davutoğlu ve diğer ülkelerin Dışişleri Bakanları Gazze’de gelişmeleri yerinde takip ettiler. Temennimiz bundan sonraki süreçte tekrar aynı durumların meydana gelmemesidir. Süreci aynı hassasiyetle takip ediyoruz.

  "PATRİOTLAR SALDIRI AMAÇLI DEĞİL"

  Bizim topraklarımız NATO’nun da topraklarıdır. NATO’yla yapılan görüşmeler neticesinde savunma amaçlı bir adım atılmaktadır. Bunun nereye yerleştirilip yerleştirilmeyeceği, Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarının da uygun görmesiyle, onlar nereyi uygun görürlerse orada bu yerleşim olacaktır. Bu tamamıyla savunma esaslı olarak, yani karşı tarafın muhtemel bazı saldırılarına karşın alınacak tedbirlerdi. Ne kadar NATO askeri, güvenlik elemanı sayısının gönderileceğini bilmemiz mümkün değil, bu önemli değil.


  Görüş Bildir