Dolar
7.733
-0.1678%
Euro
9.0999
0.0241%
Altın
1905.55
-0.0278%
Borsa
1143.51
-0.151%
G. Altın
473.908
-0.1266%
Bitcoin
82813.2
0.1995%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Erdoğan Putin görüşmesi dış basında

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti dış basında geniş yer buldu.
  • Ajanslar
  • 10.08.2016 - 08:37
  Erdoğan Putin görüşmesi dış basında

  Erdoğan Putin görüşmesi dış basında #1

  Dün gerçekleştirilen Erdoğan-Putin görüşmesi dış basında yankılandı.

  THE NEW YORK TİMES (ABD)

  Erdoğan ve Putin’in Suriye konusunda yaşanan anlaşmazlığı yeniden ele alması bekleniyor. İki lider de gergin ilişkilerin onları izole bir hale getirmediğini gösterme gayreti içinde.

  NYT’ın haberinde şu ifadeler yer aldı: ”Batı’yla artan gerilim bağlamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, altı aylık açık ihtilafın ardından ilişkileri onarma sözü verdi. Gerçi St. Petersburg’daki buluşmaları, dostluk ve işbirliği sözlerinin çok az ötesine geçti.”

  “İki eski düşmanın dostça bir konuşma için bir araya gelmesinin Batı başkentlerinde endişe yaratmak için yeterli olduğunun” belirtildiği haberde, Erdoğan’ın geçen ayki başarısız darbe teşebbüsünün ardından ilk yurtdışı ziyaretini Rusya’ya gerçekleştiridiğine de dikkat çekildi.

  THE GUARDİAN (İNGİLTERE)

  Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin darbe girişiminden sonraki tutumlarını sertçe eleştiriyor.

  BBC (İNGİLTERE)

  Putin, Rusya’nın Türkiye ile ekonomik ve diğer konulardaki işbirliğini yeniden kurmak için hazır olduğunu söyledi.

  KOMSOMOLSKAYA PRAVDA (RUSYA)

  Türkiye basit bir ortak veya müttefik değil. Bu yüzden Ankara ve Erdoğan ile bir ilişki geliştirebilmek için bu ilişkinin nereye gideceğine ilişkin kapsamlı bir analiz yapmalıyız. Rus sınırları yakınında Ankara’yı istikrarlı ve güvenli bölge yaratmak için çekmeliyiz.

  MOSKOVSKY KOMSOMOLETS (RUSYA)

  Türkiye boru hattının inşa edilmesi konusunda görece bağımsız hareket ederken, Bulgaristan kesinlikle Brüksel’in işaretiyle hareket ediyor. Türk Akımı projesi üzerinde görüşme önerisi ‘Büyük Ağabey’ Avrupa Komisyonu tarafından başlatıldı. Bu durumda Rusya pazarlık etme ve projenin maliyetini düşürme şansına sahip olur.

  SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG (ALMANYA)

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya gezisi, ABD’den uzaklaşmanın bir sembolü gibi. Erdoğan, Putin ziyaretiyle Washington’a yönelik agresif mesajlarını gönderiyor. Darbe girişiminden önce de Erdoğan dış politika stratejisinde radikal değişiklikere gitmişti.

  Erdoğan ile Putin bir araya geldi VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir