Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Erdoğan Sansürsüz Özel'de

  Erdoğan Sansürsüz Özel'de

  Başbakan Erdoğan Sansürsüz Özel'de Yiğit Bulut'un konuğu..
  • 25.01.2013 - 18:43
  Erdoğan Sansürsüz Özel'de

  Erdoğan Sansürsüz Özel de #1

  ENSONHABER.com ÖZEL TAKİP Başbakan Erdoğan, 24 Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut Moderatörlüğü'nde ekrana gelen "Sansürsüz Özel"de Mustafa Karaalioglu, Fehmi Koru, Sibel Eraslan ve Beril Dedeoğlu'nun sorularını yanıtladı.

  İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları

  Kabine revizyonu neden yapıldı?

  Kabineler göreve başladığından sonra ilanihaye görev yapar diye bir kayıt yok. Süreç içerisinde gerçekten zaman zaman bir meslekte bakıyorsunuz zayıflama oluyor, bir performans düşüşü oluyor. Zaman zaman bakıyorsunuz toplumla olan ilişkilerde bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Tabii bizim de gerçekten sorumluluk mevkisinde olan bir başbakan olarak, kabinede eğer değişimi gerektiren bir şeyi yakalıyorsanız, sevk-i idareci olarak da bunu yapmak zorundasınız. Bu hiçbir zaman arkadaşlarımdan farklı noktada, Allah göstermesin, olumsuz yaklaşım tarzı olarak değerlendirilmemeli. Onlar ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koydular.

  DEĞİŞİKLİK GEREKTİĞİ İÇİN BU ADIMI ATTIK

  Sağlık bakanı 10 yıldır elinden geleni yaptı. Aynı şekilde diğer arkadaşlarımdan bu dönemde göreve başlayanlar olduğu gibi ikinci dönem yine bakanlık yapan arkadaşlarım vardı. Bazılarında bir değişiklik gerektiği için bu adımı attık.

  Kod olarak '444' dediğimiz 4 4 4 süreci hakikaten çok farklı bir yapıyla birlikte, bir de ülkemizde özellikle eş durumundan öğretmenler meselesinde beklentiler var. Beklentiler noktasında bunu süratle aşmamız gerekir. Eğitim Komisyonu Başkanı olan Nabi Bey'in de bu konulardaki hassasiyetlerini biliyoruz.

  Aynı şekilde Kültür Bakanlığımızda bazı durumlar var. Çok süratle almamız gereken mesafeler var. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığını birleştirirken bir düşüncem vardı, o da şuydu, turizmi başlı başına bir olay görmenin yanlış olacağına inanmıştım. Eğer sadece turizm olarak değerlendirirseniz, o zaman sadece deniz, kum ve güneş olarak bu işi bugüne kadar tanımladılar... Biz olayı böyle değerlendirmeyelim dedik. Arkadaşlarımın birçoğu o zaman muhalefet etti. Dedim ki biz bunu kültürle birleştireceğiz. Kültürle bunun birleştirirsek hem turizm için çok ciddi bir altyapı elde ederiz, bir de kültürel varlıklarımızı süratle restore etme imkanı buluruz. Bu birbirini desteklediği zaman bütün o eserler bir çekim alanı oluşturacaktır. Dolayısıyla kültür ve inanç turizminde sıçrama yapalım dedik. Bunu biz aynı zamanda eğitimle de bütünleştirdik, sağlık turizmiyle birleştirdik. Daha sonra dağ, yayla bütün bunlarla birleştirmek suretiyle 2012 32 milyonla hamdolsun patladı.

  BİZ 32'Yİ BIRAKIN 50'Yİ YAKALAR YOLUMUZA DEVAM EDERİZ

  İstanbul'da mesela otel yetiştiremiyoruz. Rakamlar artık gayet iyi konuma geldi, daha da iyi noktaya yürüyecek. Şu anda girişimcilerimiz İstanbul'da otel yatırımlarını devam ettiriyorlar. Antalya dediğimiz zaman sadece bir mevsim, bir buçuk mevsim turist görebilirdiniz, şimdi 4 mevsime yayılmaya başladı. Oraya doğru eğitimi, konferans meselesini, kongre turizmini oraya doğru öteliyoruz. Bir de özellikle golf turizminde de ciddi sıçramalar oralarda oldu. Aynı zamanda uluslararası futbol takımları da Antalya'ya gidiyor. Bunlar için orası önemli bir merkez haline geldi. Bunlar turizmde potansiyelimizi arttırıyor ve çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Doğu, Güneydoğu, buralara doğru bu iş yürüyecek ama malum terör belası ister istemez orada bu sıçramayı yapmamızı önlüyor. bu sıçrama oralara doğru yansıdığında biz 32 bırakın 50'yi yakalar yolumuza devam ederiz.

  İlk defa bekar bir bakanımız oldu. Siz genelde evliliği tavsiye edersiniz?

  Bu ona vesile olabilir. İnşallah. İçişleri Bakanımız süreç içinde elinden gelen gayreti gösterdi, ama bir değşiklik gerekti. Makamların kalıcı değil geçici olduğuna inanan bir partiyiz. Dayanışma içerisinde yolumuza devam edeceğiz.

  Biraz sınırlı tuttunuz, 4 branşta hem de kabine perspektifinde bir değşimin öncüsü mü?

  Politika değişimi derken hız kazandırma açısından daha farklı bir performans ortaya koyacağız. Bazı değişimleri yapmamız şart.

  MARMARAY'DA 3 SENE GECİKTİK

  Marmaray'da 3 sene gecikmeliyiz. Ama çok basit bir yerde bürokrasi sizi tıkıyor. Bu bazı yerlerde kurumlar oluyor bazı yerlerde kişiler. Biz kanun hükmünde kararnamede bir değişiklik yaptık ve şimdi önünüzü tıkayamıyor. Hızlıca ilerliyoruz.

  İstiklal Caddesi Barok mimarisinden geçilmiyor. Ne yapacağız kaldıracak mıyız? Hayır. Orası öyle güzel. Beyoğlu'nu Güzelleştirme Derneği Başkanı Vakko'nun sahibi Vitali beye dedim ki, gel bu İstiklal Caddesi'ndeki yapıları orijinaline uygun yenileyelim. Ama Vitali Bey vefat etti, olmadı. Oğlu Cem Bey de tam tersini yaptı.

  Ancak biz her şeyi aslına uygun yapacağız ve zenginleştireceğiz. Taksim'e gelenler, yurt dışındaki meydanlar gibi bir meydan olsun.

  Çok daha süratli gitmemiz lazım, vaktimiz dar. Türkiye'nin ayağa kalkmasında, şu anda biz güçlüysek, bunu özellikle vurguluyorum. Biz yatırımda, bazı arkadaşlar yatırımda frene basmak falan diyor. Frene basmadık, esasen ben bir başbakan olarak asla frene basılmasına taraftar değilim. Dikkatli gideriz, dozunda gideriz ama aralıksız devam etmek durumundayız

  2023 hedefi, Türkiye 10 yılda 3'e katlanacak, Peki gerçekten bunu öngörüyor musunuz?

  Her iktidar kendine bir hedef koyar.

  Benim girişimcim Afrika'ya gitti. Oradaki o yokluğun içinde kim var biz varız Türkiye var. Biz şimdi orada kendimize yeni pazarlar oluşturuyoruz. Biz şimdiden o günlerin hazırlığını yapıyoruz, tohumlamasını yapıyoruz ve tohumları alacağız. Biz sıçrayarak o hedeflere ulaşacağız. Ulaşamazsınız diyenler

  Biz inanıyoruz, inanan tekeden süt çıkarır. Biz inanarak bunu başaracağız .

  Gaziantep krediye fazla açık bir ülke değil. Bugün yüzde 35 Kürt kardeşlerimizin oturduğu bir il fakat tüm bunlara rağmen 5. organize bitmiş şimdi 6.ve 7. organize sanayiyi tamamlıyorlar. Şu anda Türkiye'nin 1 numaralı fabrika halı üretimi orada. Teröre rağmen bunu yapmış durumdalar. Böyle olursa biz sıçrarız.

  ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİNDE HER TÜRLÜ ENSTRÜMANI KULLANMAYA HAZIRIZ

  Şu anda bir çözüm sürecinin içerisindeyiz ve biz bu süreç içinde her türlü enstrümanı kullanmaya hazırız. Anamuhalefet partisi biz bu işi çözmek istiyoruz, İktidar istemiyor dediler. Bunlar palavra.
  Bunlar daha millet nedir ulus nedir bunun tanımını bilmiyorlar. Biz millet tanımını yaptık onu da öğrenemediler tıpkı asabiyet nediri öğrenemedikleri gibi. Ama öğrenecekler zamanla. Ama biz yine de teklifimizi yineliyoruz. Bunun çözüm yeri Meclis'tir.

  BAZI BDP'Lİ ARKADAŞLAR BENİ ARIYOR

  Bazı BDP'li arkadaşlar beni arıyor. Biz size inanıyoruz. E bana inanıyorsanız sert açıklamalarınıza ara verin. Konuşmalarınızı yumuşatın. Barışı savunan Kürt Başkan konuşmasının sonunda benim Kürt vatandaşımı bombalıyor diyor. Biz teröristi bombalıyoruz. Benim vatandaşımı, askerimi, polisimi tarayanları biz de ininde mağarasında bombalıyoruz. Biz de ülke güvenliğini sağlamak durumundayız.

  Dağ kadrosunun dışarı çıkması halinde elimden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bunun garantisini de veriyorum. Elimden gelen her şeyi yaparım. Yeter ki silahlar gömülsün bu ülkede artık refah huzur o bölgede de hakim olsun.

  Ana dilde savunma

  Ana dilde savunma demeyelim. Kelimelere dikkat edelim. En iyi şekilde kendini nasıl ifade edebiliyorsa öyle etsin. Bu iş resmi dil talebini getirir diyorlar. Geçin bu işleri. Bu ülkenin resmi dili Türkçe. Bitti.

  Artık Kürt meselesi Kürt sorunu demiyorum diyorsunuz. Niye son zamanlarda bunu ısrarla vurguluyorsunuz?

  Benim Kürt kardeşimin sorunu mu var, Kürt sorunu mu var. Ben bunun tanımını yapmakta zorlanıyorum. Bu ayrımcılık yaratır. Bunların sorunlarını çözmek bize ait. Burada ısrarla da grup toplantımda söyledim. Ben Kürt kardeşimi seviyorum. İnkar, ret geçmişte vardı, ama biz bunları sildik. Kimse yaradılırken ne olduğunu bilmiyor. Hepsini biz yaradandan ötürü zaten seviyoruz ve onlara hizmetkar olmak bizim görevimiz. Biz bu ayrımcı çizgiye düşeriz tehlikesini yaşadık. Şimdi ben Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da iktidarım olarak 30 milyar dolar olarak yatırım yapmışız. Hem kültürel hem ekonomik, ayırım yapmamışız. Batı ile Doğu arasında ayrımcılığı yıkmışız. Biz etnik milliyetçiliğe hayır demişiz. CHP bunu daha yeni söylüyor. Milletvekili ise hala söyleyemiyor.

  Beslendikleri sadece ideoloji. Yatıyorlar kalkıyorlar Kürt sorunu.

  Belediyelerdeki hizmetleri şöyle bir inceleyin inanın bir şey göremeyeceksiniz Hele şu Hakkari, pislik diz boyu. Afrika'ya gittik orada ne ise Hakkari'de de o. Ama oy veren o gözle bakmıyor. Bana ne hizmet veriyor diye bakmıyor. Ama bundan sonra öyle bakacak. Hakkari neden böyle kalsın?

  İmralı süreci

  Şu tarihte heyet gidecek diye bir tarih yok. Bu işin belli bir süresi diye bir şey söz konusu değil. Bizler istişaremizi yapıyoruz. Gerek MİT, gerek Adalet Bakanlığı karar verip ne gerekiyorsa ona göre adım atıyoruz. Nabzı tutmaya dikkat etmeliyiz. İlla bu iki kişi gidecek diye bir şey de yok.

  Diyarbakır konuşması yüzünden Ahmet Türk gidemiyor mu?

  Hayır, ama mesajı almalısın sen de dikkat edeceksin konuşmana, sen gitmezsin başkası gider.

  ÖCALAN'A TELEVİZYONU BEN SÖYLEDİM

  Şimdi son dönemdeki görüşmelerde olumlu görüşmeler var. Aslında diğer 5 mahkum televizyona sahipti, ben Adalet Bakanıma oraya da bir tv koyun demiştim. Ama koyulmadığını öğrendiğimde Adalet Bakanımı tekrar uyardım onlara vermişsiniz de buraya neden vermediniz. Radyo dinleyeceğine TV dinlesin. Jimlastiğini yapıyor, havasını alıyor. Sayısı az diye şikayetlerde bulunmuş. Şimdi Adalet Bakanım yurt dışında gelince ileteceğim. Tabi bu durum yavru muhalefeti rahatsız edebilir. Kucaklaşma benzetmeleri yapıyor çirkin çirkin. Bahçeli'nin bu benzetmeleri çok çirkin çok eğreti duruyor. Biz bu riski almak durumundayız ve alacağız da.

  SARKOZY'E DEDİM GÜN GELECEK SİZİ VURACAK

  Yol alıyoruz derken bu biraz aldatıcı olur. Bundan 3 yıl önce sayın Sarkozy ile oturduk sana bir sürprizim var dedi. Dedi ki bu terör örgütünün liderlerinden size teslim edeceğim dedi. Kendisi gitti hala teslim olan yok. Ben o gün kendisine dedim ki Avrupa Birliği olarak terör örgütü olarak ifade etmenize rağmen herhangi bir teröristi bize iade etmediniz. Ama bu böyle devam etmeyecek. Gün gelecek bumerang gibi gelip sizi vuracak dedim.

  SIRADA ALMANYA VAR

  Almanya sırada. Ben Bayan Merkel'e kaç kez bu konuyu anlattım. Şu anda bizde yargılamada olan 4 bin küsür dosya var dedi. Tamam 4 bin dosya da tamamlayın şu dosyaları. Bunları bize iade edin.

  Ve Paris'e durum bu hale geldi. Almanya'da da durum bu hale gelecek. Ben Almanya'yı rahatsız edecek bir şey yapsam sen beni uyarmayacak mısın?

  Şimdi yüzde 99'u müslüman ülkede İslam bizim için en önemli şeydir. Çimento gibi bizi birleştirir.

  Bu aralar Akil adamlar diye gruplar çıktı. Niyet hayırlıysa, hayırlısı olsun. Ama niyet çok önemli. Şimdi bana bölücü terör örgütünün liderine ev hapsi dersen ben buna akil adam demem.  

  Fransa'daki infazlar.. Gerçekten Kürt Gladyosu mu?

  Geçmişte böyle bir şey vardı. Ama ben şu anda olduğunu düşünmüyorum. Biz bunları çökerttik mafya, çete, hepsi cezaevindeler. Geçmişte böyle infazlar yapılıyordu. Bunlarda acıma söz konusu değil.

  Kapılar 3 kilit. Tanımadıkları birini içeri almaları mümkün değil. Tabi gelen de hazırlığını yapmış. Dışarıda gösterilere katılmış. Bunlar da öyle sıradan rastgele birisi değil. Geliyor ve kendi hesaplaşmasını yapıyor. Sonra da rahatça gitmek istiyor, ama..

  BİZ AB'Yİ DEĞİL, AB BİZİ UNUTMAK İSTİYOR

  Türkiye AB sürecini unuttu mu, bitti mi o süreç?

  Çok açık söyliyeyim, unutmak kaybetmek söz konusu değil, her toplantıda Egemen Bey biz sunumunu yapar. Egemen Bey sürekli Avrupa'da takipte. AB bizi unutmak istiyor, korkuyor unutamıyor.

  NATO halkı müslüman bir ülkeyi zamanında almış, ama artık almak istemiyor. AB NATO'nun düştüğü yanlışa ben düşmek istemiyorum diyor. Biz sizinde AGİT'te beraberiz NATO'da beraberiz. Niye AB içinde bu kadar farklı bir yaklaşım içindesiniz.

  PUTİN'E DEDİM: ALIN BİZİ SHANGHAİ 5'LİSİNE AB'Yİ UNUTALIM

  Onun için geçenlerde ben Putin Bey'e "Alın bizi Shanghai 5'lisine biz de AB'den vazgeçelim" dedim. Shanghai 5'lisi daha güçlü, daha iyi.

  Neden AB'yi biz bırakmıyoruz?

  Şu anda bizim kurduğumuz bazı münasebetler var ve bunların getirisi var. taşlar yerine tam oturmalı. Biz bunları söylerken onlar da gerekli hesaplamaları yapıyor diye düşünüyorum.

  Suriye üzerinden Rusya'yla bir yakınlaşma olabilir mi?

  Yok öyle bir şey.

  Shanghai 5'lisine gelin derlerse Türkiye gider mi gerçekten?

  Elbette bizi alın gelelim dedik..

  Anayasa'da gelinen durum nedir. Uzlaşma çıkmazsa. Ak Parti kendi paketini tek başına meclise getirecek mi?

  Geçen gün arkadaşlarımızla çalışma yaptık. Mart sonu itibarıyla muhalefetin uzlaşmaz tavrı değişmezse bu iş biter. Şu anda yapılan çalışmalarada anlaşamadıkları yerler oluyor. Anlaşamadığınız yeri koyun bir kenara anlaşamadığınız yerleri sonra tekrar masaya yatırırsınız. Başkanlık sistemi konusu var. Bu partimizin teklifidir. Kabul edersiniz etmezsiniz ayrı bir konu. Ama tartışılsın. Halkımız bu konuda bilinçlensin. Ana muhalefet partsinin genel başkanı Başkanlık sisteminde parlemento yok diyorsa onu bilgilendirmek de bizim görevimiz. Bizim derdimiz bu ülke parlementer demokrasiyi başkanlık sistemiyle güçlendirecektir. Yasama çok daha seri ve güçlü kararlar verebilecektir. Biz kendimiz anlaşamadığımız takdirde anayasa paketimizi getireceğiz. Diğer partiler hazırlıksızlar bu işte.  

  Sanki hiç denetimsiz bir Başkanlık sistemi istiyorsunuz.

  Fehmi şu anda bizi denetleyen bürokrasi atadığınız adam sizi denetlemeye kalkıyor. Böyle olmaz ki. Size adeta iş yaptırmamak için yarışıyorlar. Şurada aşağıda Galataport olayı.. Bu ülke buralardan çok paralar kaybetti. Ne adına verdin bu kararı diye sor bilmiyorlar. Birinde bu ihaleyi alan adam Yahudi dediler birin de Arap dediler..

  Üniversiteler Başkanlık sistemiyle ilgili paneller düzenleniyor. Soru işaretleri genellikle bürokrasinin seçkin tabakası bu konuda hazır değil. Halkla ilişkiler konusunda bir şey yapıyor musunuz?

  Derdimiz bu ülkede bu tartışılsın. Biz de belli STK'larla olsun hocalarımızla olsun konuşuyoruz. Soruyor mesala Rusya neyle yönetiliyor. Bilenler bilmeyenler ortaya çıkıyor. Ben bir şey söyledim. Dünyada bir çok ülkede Başkanlık sistemi var. Fakat bunların hepsi birbirinin aynı değil. Çok farklı uygulamalar var. Biz bunları masaya yatırırız. Olumlu taraflarını alır kendi geleneklerimizle de mix ederek Türk tipi başkanlık sistemi çıkarırız. Bazı köşe yazarları gırgıra aldılar. Ben batının ilmini alırım ve bundan istifade ederim. Bakarım ABD nasıl uyguluyor, Rusya nasıl uyguluyor. Bakıyorsunuz Fransa yarı başkanlık uyguluyor. Ondan da alacağım var. Biz de sistemimizi de oluştururuz. Dünya bakın Türkiye'nin başkanlık sistemi budur der böyle çıkarız Bu ülkenin  tarihi zengin.

  Başkanlık sistemi deyince direk sizinle örtüşen bir tartışma ortaya çıkıyor. Sizin kariyer planlamanız açısından önemli mi Başkanlık sistemi?

  Siyasi hayatımda ta gençliğimden bu yana kadar bizim sergilediğimiz bir uygulama var. Bundan sonraki süreçte de ülkeme yönelik hizmet anlayışımı bina ederek devam edeceğim. Partimizde 3 dönem şartı var. Niye ön tıkamayalım. Arkadan birileri yetişsin gelsin. Bununla ilgili olarak bir çok insan farklı şeyler söylediler.. Bu şık değil. bir şey söylediyseniz gereğini yapacaksınız. Omurgalı olacaksınız. Millet bunu takdir ediyor. 2071 hedefimiz var. .

  Danıştay bir karar verdi. Başörtülü avukatlarla ilgili. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Bunlar olması gerekendi. Başı örtülü ile başı açık olanı niye ayırt ediyorsun. Bu onun en doğal yaşam hakkı. Bu kadar tahsili niye aldı. Gidip evinde otursun diye mi? Ülkenin sosyal yaşamı içinde yerini alacak. Danıştay'ın verdiği karar burayı aralayacaktır. Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkı var. Her vatandaşımız bunu kullanmalıdır. Bazı gariplikleri ülkemde yaşıyoruz. Sabır sonunda zaferi getiriyor. İmam Hatip okulları meselesinde yaşadık. Bu haksızlık.

  Türkiye'nin son zamanlarda uluslararası platformalarda gazetecilerle ilgili konuda sıkıntı yaşıyor. 4 yargı paketi ne zaman devreye girecek.

  Şu anda arkadaşlar yargı paketinin çalışmasını sürdürüyorlar. Cezaevlerinde eşlerin aileleriyle bir araya gelmesi konusunu içeren 14-15 maddelik bir paket var onu süratle geçirelim diyoruz.

  ELİNDE KESİN DELİL YOKSA O KADAR SUBAYI İÇERİDE NASIL TUTARSINIZ?

  İçeride 400'e yakın emekli muvazzaf subay var, bunları ağırlıklı kısmı tutuklu ve bu arada da yine mağdur ve ya şüpheli şeklinde çağrılanlar oluyor. Bir de bir ajan meselesi çıktı. Bana göre çok ağır olan örgüt kurmaktan, örgüt elemanı olmaktan.. Öyle bir şeyin delilleri kesinse ver hükmünü bitir, ama yoksa yüzlerce subayı hele hele genelkurmay başkanını bu şekilde değerlendirirsen bu yanlıştır. Bu da ordu içinde moral bozukluğuna neden oluyor. Bu yenilir yutulur bir şey değil. İster istemez altta 232 kişi bu şekilde çağrılınca üstte de kuvvet komutanlarımız "Biz mücadele verirken ben bu komutanları nasıl göndereceğim" diyor.

  Amacım yargıyı yargılamak değil, ama doğru adımlar atmak lazım. Bunların içinde karacısı var denizcisi var. Terörle mücadele etmek için onlara ihtiyacımız var, ama oralara gönderilecek subayımız kalmadı.

  REVİZYONU YAPMADAN ÖNCE ARKADAŞLARIMI ARADIM

  Değişikliği Cumhurbaşkanıma sunmadan önce arkadaşlarımın dördünü de aradım, teşekkür ettim. Biz çok teşekkür ederiz dediler, takdir sizin dediler. Bu şekilde hiçbir aksamaya fırsat vermeden, bir devamlılık ama yeni bşr heyecan yeni bir aşkla devam edecek.

  Görüş Bildir