Euro
15.5835
0.02%
Dolar
13.8088
0.08%
Altın
790.75
0.19%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
714.062
-0.53%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu, Ordu-Giresun Havalimanı'nın resmi açılış töreninde halkı selamladı.
  • Haber Merkezi
  • 22.05.2015 - 15:18

  Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nda tarifeli seferler başladı.

  ERDOĞAN İLE DAVUTOĞLU HALKI SELAMLADI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi açılış törenine katıldı. Tören alanında birlikte gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu halkı selamladı.

  "FARKIMIZ HAYALLERİ GERÇEK KILMAK"

  Konuşmasına "Bizim farkımız şu. Biz sadece hayalleri gerçek kılarız. Onlar sadece hayal kurarlar." sözleriyle başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi;

  "KISKANANLAR ÇATIR ÇATIR ÇATLIYOR"

  "Kılıçdaroğlu çalıntı fikirlerle 'Türkiye merkez ülke' diyor. Biz tarih yazıyoruz. Onlar arkadan takip ediyorlar. Rize'ye de deniz üzerinde havalimanı inşa edeceğiz.Hedefimiz Türkiye'nin her tarafına al bayrağı taşımak, dünyanın her yerine al bayrağı götürmek. Davamız bu. Türkiye'nin dört bir yanını havalimanlarıyla donatıyoruz. Yeni bir geleceğe doğru yürüyoruz. İstanbul-Eskişehir-Konya'dan sonra hızlı tren hattı, Ankara'dan Sivas,Erzincan üzerinden Kars'a bağlanacak. Kıskananlar çatır çatır çatlıyor. Birer birer değil dörder dörder çatlıyor."

  Başbakan Davutoğlu: Kıskananlar çatlıyor İZLE

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #1

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #2

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #3

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #4

  50 YILLIK BEKLEYİŞ

  İlk olarak 1964 yılında gündeme gelen havaalanı, bu dönemde Bayındırlık Bakanlığı yapan ve Ordulu olan Arif Hikmet Onat, 10 Mart 1964 tarihli yerel Zaman gazetesine, "Ordu’da havaalanı yapımına çok yakında başlanacaktır" açıklamasını yaptı. Gazete bu haberi kamuoyuna, "Ordumuz havaalanına kavuşuyor" manşetiyle duyurdu. Ancak bu haber gazete manşeti olmasıyla kaldı ve yıllarca bir daha gündeme gelmedi. 20 Eylül 1970 tarihli gazetelerde ise zamanın başbakanı Süleyman Demirel’in açıklaması yer aldı. Ordu’yu ziyaret eden ve belediye binasının balkonundan vatandaşlara hitap eden Demirel,"Ordu’ya havaalanı ve rafineri yapacağız" sözünü verdi ancak bu söz de unutuldu.

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #5

  Tarihler 14 Ağustos 1975’i gösterirken Ordu’ya gelen zamanın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e şehir protokolü ’havaalanı raporu’ sundu. Korutürk’ün raporu değerlendirip değerlendirmediği ise belirlenemedi. 12 Şubat 1978 tarihli yerel gazetelerdeki habere göre, Ordu Havaalanı’nın yapımına kaynak yetersizliği sebebiyle en erken 1982 yılında başlanabileceği açıklandı. 1990 yılı Mart ayında çıkan gazetelerde zamanın ANAP milletvekili merhum Nabi Poyraz’ın açıklaması yer aldı: "Havaalanı için yer arayışındayız."

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #6

  KONU BİR DAHA GÜNDEME GELMEMİŞTİ

  1992 yılı Mart ayında Ordu’yu ziyaret eden zamanın Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Ordu’nun havaalanı için uygun olmadığını, Fatsa-Ünye arasında yer aradıklarını dile getirdi. 1993 yılı Mart ayında yayınlanan gazetelerde Ordu’ya havaalanı yapılmayacağının kesinlik kazandığı, onun yerine Samsun-Çarşamba’ya havaalanı yapılacağının açıklandığı vurgulandı. 1997 yılı Aralık ayında zamanın Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, Ordululara müjde verdi:"Havaalanı için dış kredi bulundu." Yine bu dönemde dönemin Ordu Valisi Mustafa Malay, havaalanı yapımı için Ordu ve Giresun illerinde bir kampanya başlattı. Toplanan paralarla kurulan vakıf kanalıyla ihale yapılıp Gülyalı’da temeli atıldı. Ancak 200 metrelik mendirek inşaatının ardından para bitince konu bir daha gündeme gelmedi.

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #7

  BAŞBAKANIN SÖZ VERMESİ YETTİ

  2010 yılına kadar sessizliğin hakim olduğu sırada dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı M. Hilmi Güler, 1 Eylül 2010 tarihinde Ordu Gazeteciler Derneği’nde düzenlediği basın toplantısında havaalanı projesini kamuoyuna tanıttı ve yapılacağını açıklayarak Ordu ve Giresunluların yüreğine su serpti. Ardından 22 Ağustos 2010 tarihinde Ordu’da bir iftar programına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ordululara 2011 yılı için havaalanı sözünü 'samimiyetle' verdi. 2011 yılı Ocak ayında havaalanının yatırım programına alındığı ve  ihale aşamasında kullanılmak üzere 21 milyon lira ödenek ayrıldığı açıklandı.

  Başbakan Erdoğan, 13 Şubat 2011’de katıldığı Ordulular Sevgi Şöleni’nde yaptığı konuşmasında bunu teyit ederek, "Kim ne derse desin, kim hangi dedikoduyu üretirse üretsin. Ordu-Giresun Havalimanı’nı en kısa zamanda Ordu ve Giresun’a kazandıracağız. Bu ülke yalan ve iftira siyasetinden çok çekti. Bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir. Biz efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim ağzımızdan söz bir kere çıkar" açıklamasını yaptı.

  Erdoğan ve Davutoğlu Ordu-Giresun havalimanı açılışına katıldı #8

  50 YILLIK HAYALDİ, GERÇEK OLDU

  Aynı yılın 22 Temmuz 2011 tarihinde Ordu-Giresun Havaalanı’nın temeli atıldı. Ordu ve Giresunlular, adeta 3.5 yıldır havaalanı ile yatıp kalkıyor. Söz verildiği 1964 yılından bugüne kadar aradan geçen 50 yılda 8 Cumhurbaşkanı, 25 Başbakan, 41 Ulaştırma, 34 Bayındırlık Bakanı eskiten Ordu-Giresun Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu sayesinde hizmete girdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir