Petrol
114.25
2.82%
Euro
17.5486
0.45%
Dolar
16.3591
-0.03%
Altın
970.7
-0.42%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.959
0.59%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  Erdoğan'dan ABD ziyareti öncesi açıklama İZLE

  Erdoğan'dan ABD ziyareti öncesi açıklama İZLE

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.
  • 21.09.2014 - 13:25

  Erdoğan dan ABD ziyareti öncesi açıklama İZLE #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılacak.

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

  ''24 Eylül'de BM Genel Kurulu'nda konuşacağım. Biz görevlilerimizi ülkemize döndürmenin çabası içerisindeydik. Hep bu niyetteydim ve nihayet ailelerine kavuşmalarına vesile olduk.

  ''1 AY İZİN VERDİK''

  Çankaya'da biraraya geldik ve kendileriyle konuşmamızda 1 ay izin verme noktasında sayın başbakana da bunu ileterek 1 ay izinli kalmalarını söyledik. Böylece 1 ay bütün personelimiz bizimle birlikte olacak.

  Ben sayın Davuyoğlu'na teşekkür ediyorum ve dışişleri bakanımız müsteşarımıza teşekkür ediyorum. Tabi istisnai bir durum olarak MİT teşkilatı operasyonu çok başarılı bir şekilde sürdürdüler ve başarılı bir şekilde tamamiyle kendi gayretleriyle nihayete erdirdiler.

  Erdoğan: Maddi pazarlık kesinlikle olmadı - İZLE

  ''DİPLOMASİ PAZARLIĞI YAPILDI''

  Bu bir diplomasi zaferidir siyasi bir pazarlığın neticesidir. Maddi bir pazarlıktan bahsediyorlarsa söz konusu değil. Diplomasi pazarlığı tabi ki söz konusu oldu.

  Bundan sonraki süreç de ayrı bir konu. Bu sabah başbakanımızla da konuştum. Ne gibi bir tavır alacağımızı komşu ülkelerden gelen tavra karşılık bir tavır almamız lazım. Operasyon denilince akla sadece uçakların vurulması tank top gelmez. İşin bir de siyasi diplomatik kısmı vardır. Şuanki uygulama bu ikinci söylediğimdir. Bu durumda da her şey sonuçlanmıştır.

  ''TAMAMİYLE BİZİM İSTİHBARAT TEŞKİLATIMIZIN HAREKETİDİR''

  Bu operasyon tamamiyle bizim istihbarat teşkilatımızın hareketidir. Bu hareket Türkiye'nin ne kadar dikkat edilmesi gerektiğinin göstergesidir. Türkiye burada şuana kadar 1 milyon 300 insanı barındırıyor. Bölgedeki dünyaya verdiği örnekle hiçbir ayrım gözetmeksizin ortaya bir örnek koyuyor bu bütün insanlığa bir örnektir.

  ''TAMPON BÖLGE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ''

  Bir tampon bölge oluşturulması benim NATO  zirvesinde işlediğim konuydu. Obama ile bu konuyu daha önce de konuşmuştuk diğer ülkelerle de görüşmüştük.

  Birleşmiş milletlerde Obama ile görüşme fırsatı bulabileceğimizi sanmıyorum. Sayın başbakanın da bu konuda geniş çaplı görüşme yapması mümkün olmuyor. Ancak başkan yardımcısının görüşme talebi söz konusu belki onunla görüşme yapmamız teferruatlı bir şekilde olabilir.

  Koalisyon ve koalisyon güçleriyle izleyeceğimiz yol haritası, geniş istişareler sonucu belli olur. Şuan belli olan tek şey binlerce insan ülkemize gelmesidir. Bakanlarımız bu Suruç bölgesini gezdiler. Oradaki durumu gördüler ve yerindeki tesbitten sonra ne yapacağımızı görüşmeler sonrası yürüteceğimiz çalışmayı stratejiyi gözden geçireceğiz.

  Takas oldu ya da olmadı neticede 49 görevlimiz ülkeye geldi. Velevki takas oldu ben Cumhurbaşkanı olarak 49 görevlinin ülkeye gelmesine bakarım.''


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir