Petrol
96.58
0.15%
Euro
18.3008
0.01%
Dolar
17.9481
-0.01%
Altın
1.031
0.00%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.100
2.88%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C
  Erdoğan'dan Hakan Fidan değerlendirmesi

  Erdoğan'dan Hakan Fidan değerlendirmesi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Latin Amerika seyahati öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı.
  • Haber Merkezi
  • 08.02.2015 - 17:48

  Erdoğan dan Hakan Fidan değerlendirmesi #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevinden istifa ederek AK Parti'den milletvekili adayı olmasına ilişkin olarak, "Açık sözlüyüm ben bunu da açık sözlü olarak değerlendirmek isterim. Ben adaylığına olumlu bakmıyorum. Bunu çok açık, net söyleyeyim. Bunu sayın Başbakan'a da söyledim. Tabi bu karar Sayın Başbakanımızın kararıdır. Buna karışmam doğru olmaz" dedi.

  Erdoğan'dan Hakan Fidan değerlendirmesi

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda konuştu.

  Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

  "ZİYARETİMİZDE BİR MÜJDEMİZİ AÇIKLAYACAĞIZ"

  "Bölgede dizilerimize ilginin arttığını görüyoruz. Ziyaretim sırasında bizi, tarihimizi, kültürümüzü anlatan dizilerin İspanyolca’ya çevrilmesi konusunda bazı adımlar atacağız. Küba ziyaretimiz önemli bir döneme tekabül ediyor. ABD ile Küba arasında bazı adımların atıldığı yeni bir dönemim işaretlerinin verildiği bir süreç yaşanıyor. Küba’daki iş imkanlarının da artmasını bekliyoruz. Ziyaretimizde inşallah bir müjdemizi de açıklayacağız TİKA’nın ofisini Meksika’da açacağız. Bu bölgede 120 öğrenci lisans ön lisan ve doktora düzeyinde öğrenci Türkiye’de eğitim alıyor"

  Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilk soru Hakan Fidan'ın MİT Müsteşarlığından istifa ederek milletvekili adayı olmasıyla ilgili geldi:

  "ADAYLIĞINA OLUMLU BAKMIYORUM"

  Hakan Fidan'ın istifasına sıcak bakmadığınız iddiası doğru mu? Muhalefetten gelen eleştiriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

  "Bu değerlendirmelerin hiçbirini kabul etmek mümkün değil. Sayın Fidan’ın adaylığına olumlu bakıyor muyum sorusunu, açık sözlüyümdür ben. Adaylığına ben olumlu bakmıyorum. Bunu sayın Başbakan’a da söyledim. O sayın Başbakan’ın takdiridir. Ona karışma hakkım yok. Muhalefetin milletvekili olup olmayacağına ilişkin takdirini de doğru bulmuyorum. Her memurun istifa edip aday olma yetkisi varsa MİT’in başındaki insan da istifa edip aday olabilir. Hiçbir devlet aygıtı içindeki kurum içinde olan biri için böyle bir yasak yoktur."

  "MB YÖNETEMİYORSA HESABINI VERECEKTİR"

  Piyasaları nasıl görüyorsunuz?

  "Doların yükselişini değerlendirmek bana ait değil. Bu merkez bankasının kabiliyetidir. MB yönetemiyorsa hesabını verecektir. Şu anda ben Cumhurbaşkanlığı makamındayım. İhraca dayalı bir ekonominin bizler her zaman savunucusu olduk. Ekonomi dünyada çok ters gittiği dönemlerde bizi teğet geçecek dediği zamanlarda bizimle dalga geçmek isteyenler oldu.

  Keynes’le Smith’i vurdurmak suretiyle bir yere varamazlar. Bakın yıllarca söyledim. Faiz ve enflasyon doğru orantılıdır dedi. Faiz sebep enflasyon neticedir. Ama bazı arkadaşlarımızın kafasında hala tam tersi var. Yahu neticeler ortada. Daha direnmenin anlamı yok. Enflasyon düşerse faizin düşürülmesini değerlendirebilir diyorlar. Bu nasıl bir mantıktır"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir