Euro
15.2154
-0.37%
Dolar
13.4277
-0.33%
Altın
796.04
0.31%
Borsa
2011
0.00%
Bitcoin
487.300
-0.35%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C
  Erdoğan'dan Mursi'ye idam cezasına tepki

  Erdoğan'dan Mursi'ye idam cezasına tepki

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi'ye verilen idam cezasının geri alınması konusunda uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.
  • Haber Merkezi
  • 16.06.2015 - 17:11

  Erdoğan dan Mursi ye idam cezasına tepki #1

  Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası, mahkeme tarafından onandı.

  İdam kararına hemen her kesimden tepki gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu kararı yerinde bulmadığını belirterek eleştirdi:

  "ŞİDDETLE KINIYORUZ

  "Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının, haksızca cezaevine konularak temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmasının akabinde, kendisi ve birlikte yargılandığı 105 kişi hakkında verilen idam cezalarının onanmasını şiddetle kınıyoruz.

  TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KATLEDİLMESİDİR

  Bu kararlar, hukukun, temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir. Sayın Mursi'nin bir başka davadan müebbet hapis cezasına da çarptırılmış olduğu bu süreç, binlerce masum insanı öldüren ve onbinlerce kişiyi haksız yere hapse atan darbe yönetiminin hukuku ayaklar altına aldığının en bariz göstergelerinden biridir.

  İDAM KARARLARININ GERİ ALINMASI

  Mısır'da toplumsal barışı ciddi biçimde tehlikeye sokabilecek bu gidişata son verilmesi, darbe yönetiminin talimatlarıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz.

  Mısır'da adil yargılama koşullarına riayet edilmeksizin verilen keyfi kararların bozulmasının sağlanması, uluslararası toplumun demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkma mücadelesi açısından da son derece önemlidir.

  TÜRKİYE MISIR HALKININ YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEK

  Mısır'da toplumsal uzlaşının ve istikrarın yeniden tesisi açısından, Sayın Mursi ve diğer mağdurlar hakkında verilen idam cezalarının bozulması ve engellenmesi hayati önem taşımaktadır.

  Mısır'da sağduyunun, demokrasinin ve hukukun hakim olmasını temenni eden Türkiye, her zaman kardeş Mısır halkının yanında yer almaya devam edecektir."


  Görüş Bildir