Petrol
94.91
1.65%
Euro
18.2335
-0.70%
Dolar
18.5748
-0.28%
Altın
1.023
-0.19%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.835
-0.26%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Erdoğan'ın 29 Ekim mesajında çözüm süreci vurgusu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajında çözüm sürecine vurgu yaptı.
  • 28.10.2014 - 19:25
  Erdoğan'ın 29 Ekim mesajında çözüm süreci vurgusu

  Erdoğan ın 29 Ekim mesajında çözüm süreci vurgusu #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için kutlama mesajı yayınladı. Erdoğan, mesajında Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda nöbet tutan askerlerin Cumhurbaşkanı Bayramı'nı kutladı.

  ERDOĞAN'IN 29 EKİM MESAJI

  "Cumhuriyetimizin kuruluş yolunu açan, 91 yıl boyunca da Cumhuriyetimizi muhafaza uğruna can feda eden aziz şehit ve gazilerimizin mübarek mirasını bugün sizler orada gururla taşıyorsunuz. Hiçbir tehdide ve tehlikeye boyun eğmeden, vatan toprağımızı, Ayyıldızlı bayrağımızı ve Osman Gazi’nin büyükbabası olan merhum Süleyman Şah’ın türbesini kahramanca koruyan Mehmetçiğimizle millet olarak iftihar ettiğimizi tekrar hatırlatmak isterim.

  Mesajında, “Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i; onun yol arkadaşlarını; özellikle de Cumhuriyetin ilanını gerçekleştiren, dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini bir kez daha hayırla yâd ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, “Cumhuriyete giden yola hayatlarını adamış, 91 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunması için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi de, bugün bir kez daha rahmetle yâd ediyor, Allah hepsinden razı olsun diye dua ediyoruz” şeklinde sürdürdü.

  “TÜRKİYE CUMHURİYETİ, ÜMİTSİZLİK İKLİMİNDE BİR UMUT KAYNAĞI OLDU”

  Cumhuriyetimizin, yoksulluk içindeki bir milletin; evlatlarını savaşlarda şehit vermiş bir milletin ortak eseri olarak doğduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin, aynı zamanda, Osmanlı Cihan Devleti’nin yıkılmasıyla, çok geniş bir coğrafyada oluşan ümitsizlik iklimine karşılık bir umut kaynağı olarak, Anadolu’dan tekrar yükselen güneş olduğunu belirtti.

  “91 YIL ÖNCENİN ULAŞILAMAZ HAYALLERİ BUGÜN TEK TEK GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 91 yıl boyunca, milletçe nice zorluk ve badirelerle karşılaşıldığını, aynı zamanda çok büyük imtihanlardan geçildiğini hatırlatarak şunları söyledi:

  “Ancak, Allah’a hamdolsun, her zorluğu, her badireyi aşmasını bildik; her imtihandan başarıyla çıktık ve bugünlere ulaştık. Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın 17’inci, Avrupa’nın 6’ıncı büyük ekonomisine sahip olarak bu alanda iddia sahibi bir ülke oldu. 91 yıl önce başlatılan reformlar, bugün çok daha ileri ve modern seviyelere ulaştırıldı. 91 yıl öncenin ulaşılamaz hayalleri bugün tek tek gerçeğe dönüştü. Türkiye; okulları, üniversiteleri, modern hastaneleri, otoyolları, hızlı tren hatları, havalimanları, Marmaray gibi tünelleri, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaz Tüp Geçişi, Körfez Geçişi, OVİT Tüneli gibi küresel projeleri, konutları, barajları ve daha nice yatırımıyla dünyanın parlayan yıldızı oldu.”

  “MİLLÎ İRADE, SANDIKTA EN GÜZEL ŞEKİLDE TECELLİ ETMEYE BAŞLADI”

  Demokrasinin, önemli sınav ve sıkıntılardan geçtikten sonra, bugün oldukça ileri standartlara kavuştuğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millî irade, Anayasamızda belirlenen şekilde sandıkta en güzel, en şeffaf şekilde tecelli etmeye başladı. Bütün bunlardan daha da önemlisi, Cumhuriyet ile cumhur, devlet ile vatandaş arasına giren engeller, manialar, mesafeler ortadan kaldırıldı. Cumhuriyet cumhurla, devlet ve milletle daha bir muhabbetle kucaklaşmaya başladı” dedi.

  “CUMHURİYET, BU ÜLKEDE YAŞAYAN HERKESİN CUMHURİYETİDİR”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şunları ifade etti:

  “Cumhuriyet, hiç tartışmasız şekilde, bugün artık 77 milyonun Cumhuriyetidir. Bu ülkenin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin eşit derecede sahibidir. Eski kırgınları gidermek, küslükleri ortadan kaldırmak, acıları dindirmek, yaraları tedavi etmek için artık yeni bir süreç başlamıştır. Ret, inkâr ve asimilasyon dönemi geri gelmemek üzere kapanmıştır. Hiç bir etnik kökenin, dinin, mezhebin, dil ve kültürün, yekdiğeri üzerinde egemenliği ve ayrıcalığı yoktur. Cumhuriyet, tam da manasına uygun şekilde, bu ülkede yaşayan, nefes alıp veren herkesin cumhuriyetidir.”

  “MİLLÎ BİRLİĞİMİZE KASTEDEN HER GİRİŞİM, MİLLETİMİZİN SARSILMAZ İRADESİ KARŞISINDA ERİYECEKTİR”

  Cumhuriyetimizin bu vasfını muhafaza etmek ve daha da güçlendirmek için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok çalışmaya devam edileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajını şu sözlerle tamamladı:

  “91 yıl boyunca olduğu gibi, bugün de, yarın da, karşımıza sabotajlar, provokasyonlar, tahrikler çıkacaktır; ama biz bu imtihanları da başarıyla geçeceğiz. Kardeşliğimize kasteden, millî birliğimize ve ulusal güvenliğimize tehdit teşkil eden her girişim, milletimizin sarsılmaz iradesi karşısında mutlaka eriyecektir. İçerden ve dışardan yapılan tüm saldırıları soğukkanlılıkla ve büyük devlet refleksiyle bertaraf edecek, ekonomimizi büyütmeyi, demokrasimizi daha ileri standartlara kavuşturmayı, özellikle de 77 milyonun birliğini, kardeşliğini yüceltmeyi, inatla, kararlılıkla ve azimle sürdüreceğiz. İnşallah, 9 yıl sonra, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü bugünden çok daha büyük bir coşku ve iftiharla birlik, kardeşlik ve daha büyük huzur ikliminde kutlayacağız. Bu düşüncelerle, bir kez daha Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıl dönümünün, ülkemiz, milletimiz, yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum.”


  Görüş Bildir