Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.639
-0.16%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Erdoğan'ın AB üyelik sürecine ilişkin açıklamaları

  Fransa'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan AB'ye üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • 31.10.2014 - 16:33
  Erdoğan'ın AB üyelik sürecine ilişkin açıklamaları

  erd

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'da Hollande ile yaptığı ortak basın açıklamasının ardından Paris’te, Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde konferansa katıldı. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

  ''EN BÜYÜK DESTEĞİ FRANSA'DAN BEKLİYORUZ''

  ''Fransa ile dayanışmamız Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar'daki bir çok sorunun çözümüne eşsiz katkı sağlayacaktır. AB'ye üyelik sürecinde en büyük desteği, katkıyı beklediğimiz ülkelerin başında Fransa geliyor.

  ''AB'NİN SÖZLERİNİ TUTMALARINI BEKLİYORUZ''

  Türkiye'nin AB kapısında bekletiliyor olması izahı mümkün olmayan bir süreçtir. AB tarafından Türkiye'ye verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Aynı şekilde Fransa'dan da bekliyoruz.

  Türkiye'nin uyarıları dikkate alınmış olsaydı Irak'ta yaşananlar yaşanmayacak, demokratik çözümler üretilecekti. Suriye'de yaşanan tehlike de görülmediği için bu trajik manzarayla baş başa kalmış durumdayız.

  ''TERÖRE OLUMLU BAKILMASININ İZAHI MÜMKÜN DEĞİL''

  Konvansiyonel ve kimyasal silahlar meselesinin uygulamaları Suriye'de karşımıza çıktı. Suriye'de konvansiyonel silahlarla ölenlerin sayısı 300 bine yakınken, kimyasal silahla ölenler binler. Havadan varil bombaları neticesi ortaya çıkan ölüm suç tahtasına yazılmayacak, kimyasal silaha tedbir alacaksın. Neticesi ölüm olan bu katliama karşı konvansiyonel-kimyasal ayrımını dünyanın çok dikkatli yapması lazım. Suriye'de devlet terörü estiren terörist kişiye devletlerin olumlu bir nazarda bakmasının izahı mümkün değil.

  ''TÜRKİYE'NİN DAESH'A DESTEĞİ OLMADI''

  Türkiye'nin Suriye'den kabul ettiği mülteci sayısı 1,6 milyonu geçti, AB 200 bin insanı kabul etti. Türkiye'nin asla DAESH (IŞİD) gibi bir terör örgütüne destek vermek gibi bir yanlışı olmamıştır. Bazıları DAESH'ı İslami örgüt gösterme gayretine giriyor. İslam, anlamı barış olan kelimeden türemiştir.

  ''PYD BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR''

  Neden Kobani? Koalisyonun Hama, Humus, Deyruzor vurulduğunda sesleri çıkmadı. Kobani'nin stratejik önemi ne? PYD bir terör örgütüdür. Kobani'den sivil halk Türkiye'ye geçmiştir. Amerika'nın Kobani'ye gönderdiği silahların bir kısmı DEAŞ'ın eline geçti. Bunu anlayamıyorum.

  ''SINIRLAR DİKİŞLERİNİ PATLATIYOR''

  100 yıl önce 1. Dünya Savaşı ardından Ortadoğu'da çizilen sınırlar dikişlerini patlatarak küresel soruna dönüşüyor. Batı'nın Ortadoğu'ya çifte standardı vicdanları yaralıyor. Bu sona ermediği sürece bu tahribat artacaktır. Çözüm sürecine yönelik son 2 yılda en büyük saldırı Kobani bahanesiyle geçtiğimiz haftalarda sergilendi.

  ''1915 OLAYLARINI TARİHÇİLERE BIRAKALIM''

  Diğer demokratik ülkelerde ne varsa bizim ülkemizde de bu uygulanmaktadır. Gösteri hakkı, basın özgürlüğünde Batı standartlarındayız, üstündeyiz.Türkiye'ye yapılan bir haksızlık da 1915 olaylarıdır. İdeolojik yaklaşımdan uzak ele alınamamıştır. 1915 olaylarını bırakılım tarihçilere, gerekli çalışmayı yapsınlar. Biz arşivlerimizi açtık.

  ''İRAN VE TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ YAPABİLSEYDİ BATI'YA İŞ DÜŞMEYEBİLİRDİ''

  Irak ve Suriye konusunda İran ve Türkiye işbirliği başarısını gösterebilseydi Batı'ya hiçbir iş düşmeyebilirdi. İran'ın Suriye'de de mezhebi taassup içinde olduğunu görüyoruz.

  ''İSRAİL TÜRKİYE GİBİ BİR DOSTUNU KAYBETTİ''

  İsrail, Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara'yı vurmasıyla Türkiye gibi bir dostunu kaybetti. Gazze'ye ambargonun kalkmasını beklerken Gazze vurulmaya başlandı. Gazze, Filistin insanlık dramı yaşıyor.

  GAZZE VE FİLİSTİN AÇIK HAVA HAPİSHANESİDİR

  Gazze ve Filistin açık hava hapishanesidir. Bizim İsrail halkıyla değil ama İsrail yönetimiyle sorunumuz var. Mısır'da demokrasi mücadelesinde %52 oyla başkan seçilen Mursi'yi, savunma bakanı yaptığı Sisi darbeyle indirdi. Sisi'ye demokratik meşruiyet içinde değer vermem mümkün değil. Mısır konusunda Batı'nın darbeden yana olduğunu görüyorum. Demokrasi diyorsak bunu duruşumuzla da vereceğiz. Amerika'nın bütün silahları IŞİD'in eline geçti.

  PEŞMERGENİN GEÇİŞİNE İZİN VERİLMEDİ YALAN BİR HABERDİR

  Batı'nın haberlerinde IŞİD'i desteklediğimizde dair, peşmergenin geçişine izin vermediğimize dair haberler var. Batı veya Fransız medyası bunu yanlış, asparagas haberlerle yansıtıyor. Ancak bakın bu asparagas haberdir.

  YALAN HABER YAPANLARA CEVABIMIZ OLSUN

  Öncelikle Fransız medyasının Türkiye karşıtı tavrı? Peşmerge'nin Türkiye'den geçmesi. Biz Peşmerge'nin Türkiye'den geçmesi için çaba sarf ediyoruz. Özgür Suriye Ordusu'nun da Türkiye'den geçmesi için çaba gösteriyoruz. Peşmergeler davullu zurnalı geldiler. Urfa'da biz karşıladık. Bu akşam itibariyle Erbil'den haber bekliyorlar. Aldıkları konvensiyonel silahların uygun olup olmadığı haberini bekliyorlar. Batı medyasına neden bu sözleri söylediğimi anlayın. Yok Türkiye Peşmerge'ye Özgür Suriye Ordusu'na izin vermiyor diye yalan haber yapanlara cevabımız olsun.

  NATO ülkesi bir ülkenin nasıl izin vereceği bellidir. Bazılarına da izin vermiş durumdayız. Bundan sonraki süreçlerde de nasıl olacak bunu da arkadaşlarımız görüşüyor. Afganistan'da kararlı destek misyonunda ABD, Almanya, İtalya ve Türkiye kalacak ve 2 yıl daha görev yapacak.

  İSLAMIN REFORMA İHTİYACI YOK

  İslamın reforma ihtiyacı yok. Öyle konular vardır ki, islam konusunda söz söyleyecek kişiler kalkar konuşur. Burada atılacak adımlar atılır. İslamı kalkıp reforme edecek derken bir şeylere de izin vermeyiz.

  Tüm yabancı yatırımcıları Türkiye'ye bekliyoruz. 11 yıldır da bunu söylüyoruz. 6 teşvik bölgesi açtık.Arazi, vergi daha birçok kolaylık sağlıyoruz. Yeter ki küresel sermaye gelsin.

  PEMBE KÖŞK'Ü DE MÜZE HALİNE GETİRECEĞİZ

  Atatürk Orman Çiftliğiyle ilgili bir soru vardı. Şu anki kullanılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü Gazi Mustafa Kemal'in hizmet verdiği yer değildir. Yeni yaptığımız yere geçerken Başbakanımızı benim hizmet verdiğimiz yeri vereceğiz. Pembe Köşkü de bir müze haline getireceğiz.

  Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı da ihtiyaçlara cevap vermediği için yaptık. Yeni Türkiye dediğimiz miras. Biz Selçuklu, Osmanlı bakiyesi üzerine kurulmuş bir ülkeyiz. Bu yüzden de bu mimariden faydalandık. Nükleer konusunda Rusya'yla bir adım attık. Sinop Akkuyu'da da Fransa'yla beraber dört ülke ortak hareket edeceğiz.


  Görüş Bildir