Erdoğan'ın Darüşşafaka Genel Kurulu konuşması

Erdoğan'ın Darüşşafaka Genel Kurulu konuşması

Yapılan tüzük değişikliğine işaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, artık Türk ve müslüman olma şartının yeni tüzükle kalkacağını hatırlatarak annelerini kaybeden çocukların da Darüşşafaka'ya girebilmesinin önünün açıldığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında hayatta olmayan anne ve babasını da hatırlatarak, 'Çocuk ve torun sahibiyim ama YETİMLİĞİN ÖKSÜZLÜĞÜN SIZISINI YAŞIYORUM' diye konuştu.

Erdoğan'ın o açıklamaları için tıklayın

İşte Başbakan Erdoğan'ın o açıklamaları:

Yaptığımız yeni düzenlemeyle artık annesini de kaybedenler okulumuzda eğitim görme imkanına sahip olacak. Gerçekleştirdiğimiz tüzük değişikliği ile Türk ve müslüman olma şartı maddesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şeklinde değiştirilmiştir.

9 YILDA 16 MİLYAR TL SOSYAL YARDIM YAPTIK

Darüşşafaka hem bu ülkenin hem de bu milletin gözbebeği bir kuruluştur. Toplumsal değişimde de rol oynamalıdır. Sadece yetimlerin ve sadece müslüman Türkler'in kabul edilmesi gibi misyonuna ters düşen bir durum vardı. O günün şartları belki de bunu gerektiriyordu. Ordumuz onlarca cephede savaşıyor ve hemen her gün onlarca çocuğumuz babasız kalıyordu. Bugün biz devlet olarak hedef kitleyi daraltmanın değil genişletmenin mücadelesi ve gayreti içerisindeyiz. Son 9 yılda vatandaşımıza ulaştırdığımız sosyal yardım miktarı 16 milyar TL'dir.

YETİMLİĞİN ÖKSÜZLÜĞÜN SIZISINI TAŞIYORUM

Biz artık Darüşşafaka'da yetim ve öksüz ayrımını gereksiz buluyoruz. Her zaman ifade ediyorum. Çocuklar bizim umudumuzdur. Daha aydınlık bir Türkiye'yi onlara bırakmak zorundayız. Ben bu yaşımda çocuk ve torun sahibi olduğum halde hala yetimliğin ve öksüzlüğün sızısını taşıyorum. Bu sızıyı anlayabiliyorum. Bu akşamda Hz. Peygamberimizin Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri'ne katılacağız. Yetimlerine ve öksüzlerine sahip çıkamayan bir toplum çürümüş bir toplumdur. Biz yetimlerimize ve öksüzlerimize sahip çıkan bir devlet olacağız.

Fanilerle buraları ayakta tutmaktan çok ilkelerle kurumları ayakta tutmak çok daha sağlıklı olacaktır.