Euro
15.2339
-0.44%
Dolar
13.4592
-0.35%
Altın
797.1830
-0.41%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
493.559
1.78%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C
  Erdoğan'ın Hürkuş törenindeki konuşması

  Erdoğan'ın Hürkuş törenindeki konuşması

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün de Suriye'ye sert sözlerle yüklendi..
  • 27.06.2012 - 13:01

  Erdoğan ın Hürkuş törenindeki konuşması #1

  TUSAŞ tarafından geliştirilen Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Hürkuş'un hangardan çıkarılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye sert mesaj verdi. Erdoğan, 'Türkiye'yi test edenlere hadlerini bildirmekten kaçınmayız' dedi.

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  SİİRT'TE ŞEHİT DÜŞEN ASKERLER

  Bugün Eruh'ta 4 askerimiz şehit düştü. Şehit ailelerimize baş sağlığı diliyorum, şehitlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum.

  Türkiye her geçen gün artan siyasi ve askeri gücüyle terör belası karşısındaki başarısını artarak sürdürüyor. Terör belasının üstesinden Türkiye mutlaka gelecektir.

  Bugün kendi imal ettiğimiz hava araçlarıyla bölgemizin en güçlü hava kuvvetlerine sahip olma yolundayız. Savunma sanayiinde bu noktaya gelmemize destek ve katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

  KAYIP PİLOTLAR

  Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy'la ilgili umutlu beklentimizi sürdürüyor ve ailelerine sabırlar diliyorum.

  Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'a gerçekten çok şey borçluyuz. Cumhuriyet tarihimizin çok önemli iki şahsiyetidir. Maalesef bu iki abide şahsiyetlerin verdiği mücadele bilinmiyor. Büyük sıkıntılara maruz kaldılar. Başarıları yeterince taktir edilmedi. Hep engellenmeye çalıştılar. Bugün ulaştığımız havacılık ve savunma sanayiine isimlerini silinmeyecek şekilde yazdırdılar. Hikayeleri kitap oldu film oldu. Başta aileleri olmak üzere bu iki ismin genç nesillere tanıtılması için gayret edilmesini istiyorum. Onların mücadelesini omuzlayan nesiller oldukça çok daha ileri seviyelere geleceğiz. 

  ATAK ANKA GÖKTÜRK

  2000'lere gelindiğinde TUSAŞ neredeyse kapanma noktasına gelmişti. 2005 yılında TUSAŞ'ı adeta yeniden canlandırdık ve ayağa kaldırdık. TAİ'deki yabancı hisseleri satın aldık. Milli teknolojiye dayalı havacılık projelerini ardı ardına hayata geçirdik. ANKA'nın görüntü aktarma testini izledik hamdettim. ATAK helikopterimizin başarılı manevralarını izledik. Bu yıl itibariyle önümüzdeki yıl savaş helikopterlerimizi kendi tesislerimizde üreteceğiz. Uzaya fırlatılmak üzere Göktürk uydumuz da burada hazırlanıyor. 1911 yılında iki uçakla başlayan havacılık tarihimizde, bugün artık helikopterini kendi uçağını üreten bir noktadayız. ANKA ile dünyadaki 3 ülkeden birisiyiz. Zırhlı araçlar ve savaş gemi imalatıyla küresel ölçekte savunma sanayiinde öne çıkan bir Türkiye var. 

  TUSAŞ bu yıl dünyanın ilk 100 savunma şirketinden biri haline geldi. ASELSAN son 3 yıl içerisinde kademe kademe yükselerek ilk 100 içindeki yerini muhafaza ediyor. 

  Hükümet olarak savunma sanayimizi desteklemeye devam edeceğiz. Biz Ankara için savunma ve havacılığın kalbi olma hedefini belirlemiştik. Ankara'mızın Kazan ilçesinde ihtisas organize sanayi bölgemiz hızla ilerliyor. Savunma ve stratejik yatırımları destekleyen yasal düzenlemeler devam edecek.

  SURİYE'YE NET MESAJ

  Hürkuş uçağımızı havaya yollarken bir kaç hususu size aktarmak istiyorum. TSK dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi. Biz artık güçlü bir savunma sanayii yapısına sahibiz. Yaş ortalaması 30'un altında olan bir ekiple bu çalışmalar yapılıyor. Burası çok önemli. Burada savunma kavramının altını çiziyorum: Biz Türkiye olarak saldırı niyetinde değiliz. Biz istiklalimizi korumak için her tehdidi bertaraf etmek için savunma yatırımı yapıyoruz. Hiçbir ülkenin topraklarında gözümüz yok. Türkiye, dünyanın her ülkesinin kendisinden emin olabileceği bir devlettir. Bize yönelik saldırılara tehditlere karşı da var olan gücümüzle, tarihten de aldığımız güçle karşılığını vermekten kaçınmayız. Her türlü terör örgütü ve çeteye karşı mücadele veren bir devletiz. Çete devletlerine Türkiye'yi test etmek isteyenlere hadlerini bildirmekten kaçınmayız.

  Büyük devletlerin düşmanları olur. Türkiye üzerinden senaryolar üretiyorlar. Biz bunları aşacağız. 


  Görüş Bildir