Ergün: Vatan Botan'dan ibaret değil

Ergün: Vatan Botan'dan ibaret değil

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Vatanı Botan'a sıkıştırmak doğru bir yaklaşım değil; vatan Botan'dan ibaret değil. Vatan, Botan'dan çok daha büyük bir şey; Edirne'den Hakkari'ye kadar bir şey'' dedi.

Nihat Ergün, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, ülkeyi güzel yapan şeyin doğal güzelliklerin değil, üzerinde yaşayan insanlar olduğunu söyledi.

Bu toprakları değerli yapan şeylerin üzüntü, sevinç ve birlikte elde edilen başarılar ya da yenilgiler olduğunu ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

BU VATAN EDİRNE'DEN HAKKARİ'YE

''Bu topraklarda biz varız, sizler varsınız. Bu topraklara bizim, sizin alın terimiz var, gözyaşımız, kanımız var. Onun için bu topraklar değerli. Onun için bu topraklar güzel. Vatanı Botan'a sıkıştırmak doğru bir yaklaşım değil, vatan Botan'dan ibaret değil. Vatan, Botan'dan çok daha büyük bir şey, Edirne'den Hakkari'ye kadar bir şey. Hepsi, herkesin vatanı.

ERGÜN'ÜN O AÇIKLAMALARI

BU BAYRAK RENGİNİ BERABER AKITTIĞIMIZ KANDAN ALIYOR

Herkesin özgürlüğünü doya doya bu topraklarda yaşayabilecek bir iklime sahip olabilmesi lazım. Onun için bu toprak ve bayrak değerli. Bu bayrak rengini beraber akıttığımız kandan alıyor. Kimin kanının rengi kırmızı? Türklerin kanı mı? Kürtlerin mi? İmparatorluk toprakları içerisindeki Arapların mı? Macaristan'a gidip Galiçya şehitliğini ziyaret ettim. Baktım Diyarbakır'dan şehitler var, Edirne'den Erzurum'dan şehitler var, Müslümanlar ve Hristiyanlar var. Ermeni vatandaşlarımız kanını dökmüş bu vatan için. Onun kanını rengi de var onda.''