Petrol
111.37
-0.60%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.451
1.06%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C

  Ertuğrul Özkök: Cumhurbaşkanı'na hakaret etmedim

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan davadan savunma yapan Ertuğrul Özkök, iddiaları kabul etmedi.
  • DHA
  • 17.03.2016 - 18:16
  Ertuğrul Özkök: Cumhurbaşkanı'na hakaret etmedim

  Ertuğrul Özkök: Cumhurbaşkanı na hakaret etmedim #1

  Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, 3 Eylül 2015 tarihindeki bir yazısında, “Basın yoluyla Cumhurbaşkanı'na hakaret” ettiği gerekçesiyle hakkında 5 yıl 4 ay hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasına katılarak savunmasını yaptı.

  "HAKARET ETMİŞ OLMAM MÜMKÜN DEĞİL"

  Savunmasında Cumhurbaşkanı'na hakaret etmesinin mümkün olmadığını belirten Özkök, “Ben genellikle Türk basınında hakaret etmeden yazı yazan bir insan olarak biliniyorum. Cumhurbaşkanı'na hakaret etmiş olmam mümkün değildir” dedi.

  "BÜYÜK ADAM' LAFIYLA KAST ETTİĞİM BÜYÜK İNSANLARDI"

  Davaya konu yazıyı Aylan bebeğin sahile vuran cesedi üzerine kurduğunu belirten Özkök, şunları söyledi: “O gün yazdığım yazıyı sahillerimize vuran küçücük bir çocuğun bedeninin bende yarattığı duyguyla yazdım. Bu duygu sadece bana ait değil, tüm Türkiye’ye, hatta bütün dünyaya ait bir duyguydu. 'Büyük adam' lafıyla kast ettiğim ise büyük insanlardı. Yani küçük çocukların ölümünden sorumlu olan büyükler, yani bizleriz. Daha önce de benzer yazılar yazdım ve davalar açılmadı. O coğrafyaya 3 yıldır lanet okuyorum ben.

  Söz konusu yazımda 'büyük adam' derken suçladığım Ortadoğu’nun çarpışan aktörleridir. 'Ülkesini babasının çiftliği sanan diktatör' derken kastettiğimin Beşar Esad olduğu açıktır. 'Kendi kininin davasını savunan Müslüman kardeş' derken kast ettiğim Müslüman Kardeşler Örgütü'dür. Kafa kesen kara caninin IŞİD olduğunu herkes biliyor. 25 yıla yakın süredir yazılalar yazıyorum. Bugüne kadar ne bir Cumhurbaşkanı'na ne bir Başbakan'a ya da bakana hakaretten dava açılmamıştır.

  "HAKARET VE İFTİRA GAZETECİLERİN HAKKI DEĞİLDİR"

  Hakaret ve iftira gazetecilerin hakkı değildir. Ben genellikle Türk basınında hakaret etmeden yazı yazan bir insan olarak biliniyorum. Hakaret eden insanlara karşı da yazılar yazıyorum. Bu nedenle bu davada sayın savcının hakkımdaki iddialarını reddediyorum. Cumhurbaşkanı'na hakaret etmiş olmam mümkün değildir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir